Познатиот белградски доктор тврди: Ма какви лекови, ОВА е најдобро за имунитет на детето

Кога станува збор за здравјето на децата, секој родител мора да каже нешто поразлично. Она што е вообичаено за скоро сите, се овие познати респираторни инфекции - секретите и кашлицата се најголемите непријатели во градинката и оние на малку постарите деца.

Респираторни заболувања неодамна се дискутираа во ординацијата од Д-р Бранимир Несторовиќ, педијатриски пулмолог и алерголог.

На прашањето кои се најголемите проблеми на децата, Несторовиќ без сомнение вели - настинки.

Околу 70% од здравствените проблеми кај децата се токму инфекции. Децата до четиригодишна возраст градат имунитет, па дури и до пета не можат да кашлаат секрети, што им создава проблем и го продолжува процесот на заздравување. Инаку, лекарот додава дека кашлицата кај деца е безопасна во 90% од случаите. „Еден Американец го направи истражувањето и на крајот пресмета - ако кашлате до 34 пати во текот на денот, тоа е релативно безопасно. Надвор од тоа е знак за предупредување “, се шегува доктор Несторовиќ.

„Она што многу родители чии деца често страдаат од бронхитис се плашат е астмата. Сепак, до некаде  можат да здивнат. Честиот бронхитис не е сигурен пат до астма. Тоа е генетска болест и секој што ќе ја добие, сигурно ќе го добие!

Најчеста причина за астма е кивање, и ако децата не ја добијат на возраст од четири или пет години, има многу малку шанси тие да ја добијат подоцна “, додава лекарот.

Вообичаени заблуди

Кога станува збор за некои заблуди кои се длабоко вкоренети во нашето општество, како што е плачењето на бебиња и ширењето на градите, лекарот со насмевка вели дека е исто како да се каже „направете бебе  плаче, помалку ќе мокри“, значи, без никаква основа. . „Родители, треба да го мазите вашето дете, затоа што кога ќе го направите ова, се лачи окситоцинот, хормон на среќата, што е нешто фантастично за имунитетот“, открива лекарот. „Оние со алергии, спаѓаат во  по интелигентни луѓе, покажаа некои истражувања“, вели д-р Несторовиќ.

Друга работа на која прибегнуваат нашите луѓе е мачкање козј и овчи лој на белите дробови на едно дете кое кашла со цел да се олесни секрецијата. „Не знам само како ќе стигне до белите дробови. Единствената придобивка е тоа што белите дробови се затоплуваат и секрецијата може да се олабави малку, но вие тоа би го сториле со со било какви топли компреси “, рече експертот. Зборувајќи за пушење и бременост, лекарот открива неколку помалку познати факти. Поточно, жената која пуши, без разлика дали е бремена или не, ја менува сопствената ДНК и со самото тоа  ДНК-то на јајцето. Што значи тоа?

„Едноставно е - ако жената пуши, таа ги создава токму истите можности за нејзиното идно дете, кое не е ни зачнато, да има заболувањата предизвикани од пушењето, како и таа самата. Но, тоа не е единствениот проблем, дека промената во ДНК дури се пренесува на внуците.

Да појаснам - ако жената која не е бремена пуши, ја менува својата ДНК, кога ќе забремени, јајце со променета ДНК ќе создаде нов живот со иста предиспозиција за болести како мама. Ако овој нов живот е девојче, таа ќе помине точно на истите ДНК промени на своето дете! Затоа, не е доволно да престанете да пушите за време на бременоста “, вели лекарот, убеден за жал дека нема да влијае на жените да се откажат од пушењето.

Дали студениот воздух го повредува детето?

„Порано се смеев кога бев помлад кога видов завиткано бебе, покриено до уста. Но, јас не сум во право. Неодамна, трудот заснован на истражување покажа дека ако вдишете ладен воздух и ги ладите дишните патишта под 32 степени, ризикот од инфекција со респираторна инфекција е четири пати поголем “, вели д-р Несторовиќ.

Што им пречи на белите дробови на бебето?

„Станавме премногу чисти. Се капеме повеќе пати на ден. Употребата на антибиотици не бледне, храната е полна со хормони, амбалажата во која е спакувана е полна со естроген. Никој не чита знаци на рециклирање, но тие треба да се прегледуваат и да се купуваат само ако пакувањето е сојат бороевите 2, 3 или 5.

„Колку повеќе деца имате во вашиот дом, толку е помала веројатноста да иматат астма. Едноставно е - Беспрекорна чистота  и преголемата хигиена е наш непријател “, предупредува лекарот. На прашањето што би им препорачал на родителите на деца кои имаат проблем со респираторни инфекции, лекарот одговара - есенцијални масла.

“Етеричните масла се исклучителни. Маслото од оригано, на пример, убива една од постојаните бактерии што е отпорна на сите антибиотици; тогаш одлично е масло од еукалиптус и босилек. За сува кашлица, масло од нане е еден од најсилните достапни лекови. Мајчина душичка го намалува лачењето на секретите, а белата слез е еден од најдобрите лекови за сува кашлица. Зборувам за масла за вдишување цело време. Хербалната терапија не е без врска. Исклучок може да биде камилица за оние кои се алергични на партал. И редовните инхалации, ако тоа е терапија, исто така помагаат многу “, заклучува д-р Несторовиќ.