Претседателската палата е завземена, Талибанците царуваат: Авганистан и Кабул под страшен терор

Еден ден откако авганистанскиот претседател избега и Талибанците се поставија во претседателската палата, владееше неизвесност. Аеродромот во Кабул беше повторно отворен за летови за евакуација.

Еве што треба да знаете:

Со контрола на Талибанците, неизвесноста и стравот го зафаќаат Авганистан.

Авганистанците упаднаа на аеродромот во Кабул во очајна желба да избегаат.

Повторно започнаа летовите на аеродромот во Кабул по хаосот во понеделникот.

Бајден останува на својата одлука да ги повлече американските војници од Авганистан, и покрај „тешките и неуредни“ последни денови.

Нациите очекуваат излив на бегалци како што ескалира авганистанската криза.

Шефот на ОН го повика Советот за безбедност „да ги искористи сите алатки“ за да му помогне на Авганистан.

Европските лидери се надеваат дека ќе го избегнат очекуваниот бран авганистански мигранти.

Мапите и сателитските снимки на аеродромот го прикажуваат хаосот додека луѓето се тркаат да го напуштат Авганистан.

Падот на авганистанската влада беше снимен во стотици видеа од целата земја. 

Претседателот Бајден ја бранеше својата одлука во понеделникот да ги повлече војниците од Авганистан, тврдејќи дека американската мисија таму е завршена и дека градењето нација никогаш не била првичната цел.

„Научив на потешкиот начин, никогаш немало добро време за повлекување на американските сили“, рече тој од Белата куќа, откако ја прекина посетата на Камп Дејвид. „Ова се разви побрзо отколку што очекувавме“.

Загриженоста го зафати Кабул, главниот град, за потенцијалот за насилство, додека Талибанците го исполнија градот, а авганистанската влада се распадна. Претседателот Ашраф Гани избега од земјата кога бунтовниците во неделата влегоа во градот. Американски воен претставник, кој не беше овластен да зборува јавно, рече дека американските вооружени сили не се вклучени во заминувањето на Гани.

Во вонредните сцени емитувани на Ал Џезира, талибанските лидери се собраа во палатата само неколку часа откако г -динот Гани избега - преземајќи ја контролата врз она што некогаш беше една од најбезбедните локации во земјата и симбол на нацијата.

20 години одбрана, избришани од Талибанците за неколку месеци

Мапите ја покажуваат зачудувачката брзина на напредокот на Талибанците откако САД почнаа да се повлекуваат.

Шефот на авганистанскиот претседател на обезбедувањето се ракуваше со талибанскиот командант во една од зградите на палатата и рече дека го придружувал талибанскиот командант на барање на високиот авганистански владин преговарач.

„Велам добредојде за нив и им честитам“, рече официјалниот претставник.

Авганистански службеници во други градови беа снимени како ја предаваат власта на бунтовничките водачи. Поранешниот претседател Хамид Карзаи рече дека формирал совет со други политички лидери за да ја координираат мирната транзиција кон новата талибанска влада. Господинот Карзаи, исто така, побара од шефот на Претседателската служба за заштита да остане на неговата функција и да се осигура дека палатата не е ограбена.

Раните акции на Талибанците во другите градови под нивна контрола понудија приказ на она што може да се случи во иднина. Во Кундуз, кој падна на 8 август, тие поставија контролни пунктови и одеа од врата до врата во потрага по отсутни државни службеници, предупредувајќи дека секој што не се врати на работа ќе биде казнет.

Промената на атмосферата во Кабул беше толку брза и застрашувачка за многумина кои мислеа дека можат да изградат живот под заштита на нивните американски сојузници.

Извор: The New York times