Принцот Хари рече дека бил дочекан со „целосна тишина или тотално занемарување“ кога го молел кралското семејство да и помогне на Меган Маркл

Војводата од Сасекс рече дека добил „тотален молк“ од кралското семејство кога Меган Маркл се борела со расистички третман од британските медиуми.

Принцот Хари зборуваше во новата документарна серија за ментално здравје "The Me You Can't See" и за тоа како печатот и социјалните мрежи влијаеше на менталното здравје на Маркл за време на нејзиното работење како кралски работник.

Серијата, за која Хари служеше како кокреатор и извршен продуцент заедно со Опра Винфри, е достапна да на Apple TV.

„Во текот на првите осум дена од објавувањето на нашата врска беше јавно кога тие рекоа „егзотичната ДНК ќе ја згусне кралската крв “, рече Хари во втората епизода на серија, споменувајќи ги расистичките наслови во весници напишани за војвотката во 2016 година.

„Се чувствував целосно беспомошно“, рече Хари. "Мислев дека моето семејство ќе помогне, но секое прашање, барање, предупредување, какво и да е, но со тотален молк или тотално занемарување од нивна страна. Поминавме четири години обидувајќи се да успееме - направивме сè што можеше да останеме таму и извршувањето на работата. Но, Меган се бореше “.

Хари рече дека знаел дека неговото семејство нема да може да помогне кога Маркл доживеала самоубиствени мисли

Втората епизода од серијалот за ментално здравје покажува видеоснимка од Маркл и Хари на добротворен настан во лондонскиот Ројал Алберт Хол на почетокот на 2019 година, кога војвотката беше во шестмесечна бременост со нивниот син Арчи.

Хари рече дека пред да присуствуваат на настанот, „Меган одлучи да ги сподели со мене самоубиствените мисли и за тоа како ќе го заврши својот живот“.

„Она што ја спречи беше тоа дека ќе биде нефер врз мене после сè што и се случи на мајка ми, и сега да се ставам во позиција да изгубам друга жена во мојот живот со бебе“, рече Хари .

„Знаев дека нема да го добијам од моето семејство она што ми треба“, додаде тој

Војвотката од Сасекс за прв пат зборуваше на почетокот на оваа година за своето искуство со самоубиствени мисли.

„Немате идеја што се случува за некого зад затворени врати. Немате идеја“, рече Маркл за време на нејзиното интервју со Винфри во март.

"Треба да имате сочувство за она што всушност потенцијално се случува", додаде таа.