Пушти ги хејтерите да хејтаат: Саудискиот престолонаследник го покажа напредокот на величенствениот проект (ВИДЕО)

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман ги замолчува критичарите со спектакуларно видео кое го прикажува напредокот на неговиот неверојатен проект Neom The Line, вреден 500 милијарди долари, вертикален Менхетен во изработка. Планирано да биде долг 170 километри, ќе се состои од две паралелни кули, секоја висока 500 метри...

Ако една слика вреди илјада зборови, тогаш видеото треба да се мери со милиони врз милиони. Неом дефинитивно верува дека е подобро да му покаже на светот доказ за својот визионерски џиновски проект и објави уште едно видео за напредокот за The Line во Саудиска Арабија. До 2030 година, според изјавата на извршниот директор, ќе биде завршена првата фаза од проектот The Line. Покрај визуелниот доказ, во воздухот се чувствува ентузијазмот на Денис Хики, главен директор за развој на The LINE. Тој изјави: „Енергијата во Саудиска Арабија во моментов е неверојатна. Направивме многу темели, буквално и метафорично. Мислам дека изградбата на проектот The Line е единствена по својата индустриска природа и модуларен пристап“.

Од 2017 година револуционерниот Neom City го привлекува вниманието на медиумите. Иако го збуни мнозинството, ги разбуди и циниците, особено кога станува збор за футуристичкиот и иновативен проект The Line. Според публикацијата Designboom, секоја недела се преместуваат милиони кубни метри земја и вода. Оваа неуморна активност ќе оформи град кој досега не бил виден, порано или подоцна.

„Сметаме дека постои можност да се создаде подобар модел за интеракција на градот со пејзажот, природата и животната средина“, додаде Хики. Линијата несомнено е водечки проект за мега-развој од 1.000 милијарди долари кој ќе биде домаќин на 9 милиони жители во свет кој е одржлив, чуден, без автомобили и полн со футуристичка технологија. Megacity The Line ќе има два облакодери долги 120 километри, дизајнирани од американското студио Morphosis. Наводно ќе има џиновска лажна месечина, аниматронски диносауруси, фармери роботи и тропски дождовни шуми. Интересно е што жителите ќе имаат пристап до сите дневни потреби на пет минути пешачење, со дополнителен брз воз. Иако првата фаза би можела, всушност, да биде завршена до 2030 година, целиот проект ќе се реализира во период од 50 години.

Мегапроектите ја трошат касата на кралството

Зад секоја амбиција стои визионер, за Неом Сити тоа беше саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, кој го трансформираше неговото кралство од земја богата со нафта во земја која доживува огромен раст и стана центар на луксузниот туризам. Иако има неверојатен напредок, соништата сè уште не добиле конкретна форма и често се среќаваат со цинични и сурови реалности. Екстремните и скапи проекти ја наведоа Саудиска Арабија да почне да позајмува средства за мегапроекти, вклучувајќи го и Неом, објави Волстрит журнал. Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој вложи огромни суми пари во овие проекти, сега се соочува со криза.

Богатството се намали на најниско ниво од декември 2020 година, со околу 15 милијарди долари на сметката, објави Журнал. За прв пат во историјата, Кралството богато со нафта позајмува средства додека истовремено продава акции во државната нафтена компанија Арамко, се вели во извештајот. Дури и министерот за финансии Мохамед Ал Џадан беше за одложување на некои проекти за да се намалат инфлаторните притисоци и да се помогне во олеснувањето на проблемите со набавките. Неом Сити очигледно не е еден од нив, бидејќи новото видео за напредок покажува дека работата е во полн ек.Извор: лукслајф.рс