Rачно изработен убавец од половина милион долари

Арес Дизајн, италијанската марка, повторно е во центарот на нашето внимание

Како што можеме да видиме, тие дефинитивно се чувствуваат како да нема време за одмор, па токму затоа го започнаа S1 Project Spyder во сета своја слава. Само еден поглед на ова ремек-дело со четири тркала ќе ви овозможи кул атмосфера, што треба да ве поврзе со вистинското задоволство од спортското возење.

Ares S1 Project Spyder е инспириран од светот на мотоспортот и тркачките автомобили од минатото, со официјални рендери кои за жал не можат да ни го пренесат звукот и целокупното искуство на возилото базирано на Chevrolet Corvette C8. Официјални претставници на брендот најавија дека S1 Project Spyder ќе биде ограничено издание и дека само неколкумина среќници - 24 од нив ќе имаат шанса да го возат. Доколку сакате да бидете во таа избрана група, веќе можете да го нарачате вашиот модел, под услов да имате половина милион евра.


Некои ќе го откажат купувањето на овој модел во најавата, бидејќи доаѓа без покрив и традиционалнa шофершајбна. Сепак, Spyder може да ве импресионира со своите многубројни опции, како што се дефлектори на ветер кои успеваат да го премостат протокот до влезовите далеку од патниците и возачите. Ова ќе ви овозможи да уживате во удобно, а можеби дури и тивко возење, иако недостасуваат традиционалните елементи.

Моќта и моќноста се во фокусот на овој модел, а се напојува со погон на моторот со внатрешно согорување Stingray V8, со рачно изработен издувен колектор. Тој нуди 700 коњски сили и осумстепен автоматски менувач со двојна спојка.

Слободно можеме да кажеме дека Арес Спајдер забрзува од нула до сто километри на час за само 2,7 секунди.