Се продава Астон Мартин на Дејвид Бекам: Цената „поволна“

Глобалната фудбалска ѕвезда и икона на стилот го продава својот Астон Мартин во 1987 година за половина милион долари, односно точно 550 000 долари.

Црвениот виндзор AMV8 Vantage X Pack Volante од 1987 година, има беж кожа ентериер со бургундски детали, акцентирани елементи од ореви, кадифен килим и, се разбира врвна елеганција за која е позната британската марка.

Автомобилот ги задржал и оригиналните тркала на Роналд. Овие висококвалитетни тркала, кои сега не се во производство, ги бараат љубителите на автомобили заради нивната елегантна едноставност, затоа што тие го прават автомобилот уште повреден.

Под хаубата е убав, но моќен 5,3-литарски V8 мотор кој испорачува 432 КС. Ова значи дека може да забрза од 0 до 100 км на час за само 5,3 секунди и да достигне максимална брзина од 270 км на час.

Претходно регистриран под регистерските таблички „DB1001“, овој редок автомобил е само еден од 78- те што досега ги има направено Астон Мартин. Со оглед на неговото педигре, овој Волант доаѓа со посебна 12-месечна гаранција за класичен автомобил, која ги зема предвид проблемите што можат да се појават поради возраста на автомобилот.

Засега нема информации за новиот сопственик, но претпоставуваме дека тој ќе се јави наскоро, бидејќи кој не би сакал ваков стар олдтајмер?