Секоја чест на оние кои го прават ова штом ќе се разбудат: Докторите открија -во спротивно сте уморни, поспани и нерасположени!

Лекарите откриваат зошто треба да пиете чаша вода секое утро веднаш штом ќе се разбудите.

Водата е суштинска хранлива материја, што значи дека вашето тело не може самостојно да произведе доволно од неа. Наместо тоа, повеќето луѓе посегнуваат по ѓезвето или кафе машината веднаш по будењето за да направат кафе. Се што треба да направите е да испиете само една чаша вода.

„Околу 60 проценти од човечкото тело е составено од вода, што варира во зависност од возраста, полот и нивото на хидратација“, вели д-р Кејси Кели и ги открива бројните придобивки од оваа навика:

Бидејќи не можете да пиете додека спиете, вашето тело е природно дехидрирано наутро, вели докторот. Затоа, пиењето вода по будењето може да биде корисно, а веројатно и самите ќе бидете жедни кога ќе го слушнете алармот за будење.

"Кога ќе се разбудите, водата ги заменува изгубените течности, вклучително и оние кои можеби сте ги изгубиле во текот на ноќта. Ова е особено важно ако спиете со отворена уста или во топла соба, а уште повеќе ако сте пиеле алкохол претходната вечер“, открива докторот.

Според него, многу луѓе откриваат дека пиењето ладна вода им помага да се разбудат. Дехидрацијата може да ве направи уморни и поспани. Чаша вода наутро може да помогне со започнување на процесот на рехидратација, осигурувајќи дека вашите ткива и органи ги добиваат течностите што им се потребни што е можно поскоро. Плус, може да ви помогне да ја зголемите вашата ментална острина и продуктивност во текот на денот. Според лекарите, дехидрацијата е поврзана и со мозочната магла и главоболки.

„Дури и блага дехидрација е поврзана со краткорочно губење на меморијата и концентрацијата, па ако сакате да останете ментално фокусирани, обидете се да пиете чаша вода секое утро“, вели докторот.

Водата наутро може да го започне вашиот метаболизам. Ако не сакате обилен појадок, ако немате време да јадете или ако појадувате дека сте се‘ уште гладни, може да ви помогне првата чаша вода наутро на празен стомак. Како што забележува една студија од 2018 година, пиењето вода наутро може да ги смири болките од глад, потенцијално да ги олесни проблемите со дебелото црево.

„Многу е вообичаено да се меша жедта со гладот, па ако останете хидрирани може да ја намалите желбата за грицкање или прејадување кога всушност не сте гладни“, вели д-р Кели.


Фото: unsplash