Шанел часовникот за мажи: Елеганција за која се наплатува дебело

Нешто ни кажува дека Шанел чувствува потреба за брзина…

Француската луксузна куќа неодамна го претстави часовникот Monsieur Superleggera Edition. Овој модел доби нов дизајн, кој го комбинира изгледот на Chanel J12 Superlegger, лансиран во 2005 година и серијата часовници Monsieur што дебитираше во 2016 година. 

Со механизмот Калибар 1, првиот механизам за рачно намотување дизајниран од Шанел, часовникот доби две интегрирани компликации - часовник со инстант скок и ретроградна минута од 240 степени. Механизмот достигнува резерва на енергија од 72 часа, додека е водоотпорен до длабочина од 3 ATM - иако искрено се сомневаме дека некој би влегол во вода со ова ремек дело при рака.

Споменатите компликации го прават овој часовник да изгледа како стилизиран брзинометар за вашиот зглоб. Истиот сензибилитет се шири низ бирачот, кој на прв поглед изгледа како карбон што може да го видите зад воланот на неверојатно брза машина. Керамичкото и челичното куќиште изгледа како да е подготвено за тркачката патека, и е поврзано со најлон појас, кој е обложен со светло -црвена кожа.

Спортскиот часовник ќе им понуди на љубителите на тркачките патеки и брзи машини паметна и елегантна алтернатива во оваа категорија, чии производи може да изгледаат како да ќе излетаат од вашиот зглоб и од најблискиот автопат. 

Ако ви се допаѓа овој часовник, знајте дека можете да го нарачате на Chanel.com, а неговата цена е 39.400 долари.