Што прави Путин кога ништо не работи?

Функцијата претседател на државата подразбира публицитет во сè. Театри, кина, галерии, социјалниот живот на еден висок функционер често станува „работа“ во политичките редови.

На некои настани, одредени проблеми се решени, а на други присуството го обврзува ставот. Сепак, има места каде Владимир Путин не оди по службена должност.

Односот со театарот

Рускиот претседател во никој случај не е обожавател на појавување во забавни телевизиски емисии. Наместо тоа, социјалниот живот на претседателот е претежно фокусиран на театарот, па ако тој мора да излезе надвор, обично ќе избере театар.

Ги носи своите истакнати гости во театри познати ширум светот. Така, во 2000 година, на премиерата на операта на Сергеј Прокофиев „Војна и мир“ во театарот „Марински“, тој го покани британскиот премиер Тони Блер со својата сопруга. Во театарот Бољшој, тој беше придружуван од премиерот Бенџамин Нетанјаху на концерт со Израелската опера.

Музика за Претседателот

„Од секогаш слушав со големо задоволство и сега слушам популарна класична музика, како од европски, така и од наши автори. Бах, Бетовен, Моцарт, секако… Тогаш од нашите композитори Рахманинов, потоа Шуберт во насловната страница на Лист, рече своевремено Путин. Официјално тоа е вкусот на претседателот, но новинарите пишуваат и за неговите неофицијални музички афинитети.

Така, „Собеседник“ открива дека претседателот всушност претпочита шансони, групата „Љубе“ (руски рок), Григориј Лепс, советска филмска музика, како и диско музика од својата младост (60-ти и рани 70-ти) , но и ромска музика.

Омилена оперска пејачка на Путин е дивата Ана Нетребко.

Какви изложби ги посетува Путин

Во галериите и музеите Претседателот се поретко се гледа, сепак, тој сè уште не ги промашува големите годишни настани на уметничката сцена. Така, тој ја посети галеријата Третјаков, каде разгледуваше изложби од колекциите на Ватикан.  Некои од поставените ремек-дела не биле извадени претходно од Ватикан и пристигнале во Русија благодарение на преговорите на Путин со папата Фрањо пред две години.

Во јануари 2016 година, Путин посети и друга голема изложба во галеријата Третјаков, ретроспектива на Валентин Серов.

Кина и ресторани

„Морам да признаам дека ретко одам на кино, но сакам добри филмови„, рече Путин. Претседателот најчесто го привлекуваат  руските патриотски блокбастери на затворените проекции, а најновиот пример е филмот „Salute 7“, посветен на спасувачката операција на советската орбитална станица, во која половина од сцените се снимани во бестежинска состојба.

А, кога станува збор за ресторани, Путин има омилено место скоро во секој руски град, иако повеќето од нив се наоѓаат во Москва и Санкт Петерсбург. Во северната руска престолнина, тоа е брод-ресторан на руска кујна „Нов остров“, чиј гостин беше со поранешната германска канцеларка, како и ресторанот „Стари Тамил“.

Во Москва, омилени гостилишта на Путин се „Carskaj ohota “или ресторанот „Шинок“. Исто така, постои ресторан кој служи германска кујна и се вика „Пивнушка“ кој го посетува често пати.