„Следете ги овие чекори и за 10 дена засекогаш ќе престанете да јадете благо“: Д-р Хајман тврди дека овој систем функционира 100%

Фото: Printscreen/youtube

Д-р Марк Хајман дизајнирал десетдневна програма за повлекување шеќер што ќе ве направи да се чувствувате како повторно родени

Д-р Марк Хајман тврди дека не знаеме колку лошо се чувствуваме кога јадеме шеќер додека не престанеме. Тогаш сфаќаме колку шеќерот навистина ни го уништил животот, колку бевме уморни, исцрпени, безволни, па дури и депресивни.

„10 дена без шеќер“ е програма дизајнирана од овој доктор, што значи дека телото го лишуваме од шеќер, но му даваме вистинска храна, храна која ќе го регенерира телото.

Десетдневниот предизвик вклучува:

1. Храна

Во текот на 10 дена, избегнувајте да јадете лоша храна, дајте му на телото оние намирници кои ја обновуваат секоја клетка

Јадете влакна, здрави масти и чисти протеини. Тоа значи многу зеленчук без скроб, авокадо, маслиново масло, риба, пилешко итн.

Избегнувајте преработени јаглехидрати, рафиниран шеќер, млечни производи, кафе и алкохол.

Вашата чинија нека изгледа вака: шарен зеленчук, парче квалитетно месо, јаткасти плодови, семки и малку маслиново масло.

2. Навики

Обрнете внимание на 3 важни навики:

- начинот на кој се движите т.е. колку се движите (многу е важно да планинарите што е можно повеќе, планинарењето да изгледа така што на крајот од прошетката сте здраво уморни, задишани, препотени)

- спиење (спиењето е поважно од сѐ; и движењето и храната. Во текот на 10 дена, легнувајте секоја вечер во 22 часот, а 45 минути пред да одите на спиење, исклучете го мобилниот телефон и телевизорот. Само така ќе може целосно да се опоравите.)

- време за јадење (ако сте вечерале во 18 часот, појадокот треба да биде околу 11 часот. Организирајте ја вашата исхрана така што ќе јадете повеќе наутро, а порциите се намалуваат кон крајот на денот. Не јадете доцна навечер.)

3. Додатоци

Во текот на 10 дена, задолжително користете магнезиум, витамин Д, комплекс витамин Ц.

Што да се јаде во текот на 10 дена од откажувањето на шеќерот?

Месо (пилешко, мисиркино, говедско, телешко, лово - не ви треба сè, ова е по избор. Ако е можно, земете го пилешкото од локална фарма)

Риба (сардина, скуша, пастрмка, ѕидар)

Јајца

Јаткасти плодови (може да бидат мешавина и само неколку дневно, не повеќе од тоа.)

Зеленчук (брокула, карфиол, зелка, аспарагус, кромид и лук, целер, ѓумбир, лиснат зелен зеленчук, тиквички, домати, ротквици итн.)

Овошје (боровинки, боровинки, јагоди, бобинки воопшто, лимони, лимес)

Што да избегнувате за време на 10-дневната детоксикација на шеќерот?

Шеќери (бонбони од секаков вид. Не правете здрави урми, не користете мед, не јадете слатко овошје)

Пекарски производи (сите пекарски производи содржат шеќер)

Бело брашно (направете сами интегрален леб без шеќер)

Кафе (обидете се да пиете лимонада наутро без да пиете кафе 10 дена)

Алкохол (Алкохолот е полн со шеќер, затоа обидете се да не ги пиете овие пијалоци 10 дена)

Смути (не станува збор за смути. Едноставно не ви е потребно. Ако сакате овошје, јадете јаболко, бобинки, но не блендирајте ништо и не правете смути)

Што после овие 10 дена?

Обидете се да продолжите со автофагија т.е. да не јадете 12 до 16 часа и со тоа да му дозволите на телото да се детоксицира. Постепено воведувајте млечни производи и производи со глутен, но обидете се да не јадете повеќе шеќери.

Извор: stil.kurir.rs