Софија Лорен ја знаеме сите, но ова е нејзината сестра: Дури и поубава од неа

Софија Костанца Бригида Вилани Сциколоне родена на 20 септември 1934 година), професионално позната како Софија Лорен. италијанска и холивудска дива со ненадминлива убавина и талент.

Со кариера долга преку 70 години, таа беше прогласена од Американскиот филмски институт како една од најголемите ѕвезди на класичната холивудска кинематографија и е една од последните преживеани големи ѕвезди од ерата. Лорен е, исто така, единствената преостаната жива личност што се појавила на листата на 50 најголеми ѕвезди на американската филмска историја на АФИ, позиционирана на 21. место.

Сестрите Лорен - и талентирани и обединети

Поранешната сопруга на Романо Мусолини, син на самиот Бенито и мајка на Алесандра Мусолини, Марија Сциколоне е италијанска пејачка и телевизиска личност, сестрата на Софија. Големиот вљубеник во музиката, Марија Сциколоне имаше дуети со Френк Синатра и Лорин Бекол за време на една вечер во домот на незаборавниот Џон Вејн. 

И покрај тоа што објави само два сингла во раните 70-ти, таа тврди дека не жали за она што многумина го сметаат за пропуштена уметничка кариера и отсекогаш се дефинирала себеси како различна личност од нејзината сестра: како дете Софија била посрамежлива, додека таа беше дефинитивно дива. 

На 5-годишна возраст, иако не знаела англиски, Марија можела да ги следи без проблем американските сојузници присутни во Неапол како пеат.

Во 1962 година, Марија Сциколоне се омажи за џез-пијанистот Романо Мусолини, син на Бенито и Рашел Гуиди. Од нивната врска - се родија две ќерки: Алесандра, поранешна европратеничка и Елизабета, сопственичка на нотарска канцеларија во Рим. 

Во 1976 година бракот заврши; а потоа го запознала иранскиот кардиолог Абдул Маџид Тамиз во една клиника и станала нејзин втор сопруг. Марија Сциколоне е позната и како писателка, објавувајќи две книги за готвење и биографија на нејзината мајка Ромилда и нејзината сестра Софија. 

Од „Мојата куќа е полна со огледала“ е снимена и ТВ серија во која Лорен ја има улогата на нејзината мајка. Таа беше и телевизиска водителка долго време. 

Фото: Инстаграм