Судир на двајца поранешни снагатори во натпревар од најтешката категорија на сите времиња

Еди „Ѕверот“ Хал објави дека ќе се бори против Хафор „Планината“ Бјорнсон на 18 септември годинава ...

Во објава на неговата страница на Инстаграм, тој изјави: „КОНЕЧНО - ќе имате можност да видите како ја корегирам историјата од вашиот дом по цена од 9,99 УСД. Продажбата на билетите ќе започне во живо на 5 јули“. Претстојниот ревијален натпревар, именуван како најтешката борба во историјата, ќе биде обележан со судир помеѓу најсилниот човек на светот, Хал и ѕвездата од „Игра на тронови“, г-дин Бјорнсон.

Хал ја прифати понудата на Бјорнсон за боксерски натпревар минатиот мај, но дури сега е утврден точниот датум на борбата. Двајцата мажи тренираат сурово и претрпеа бројни трансформации во подготовките за конфронтација.

Минатиот јануари, Хал објави дека изгубил 35 килограми од освојувањето на титулата Светски силен човек. Тој сега се фокусира на формата и брзината заради неговиот натпревар со Бјорнсон, откривајќи дека се труди да јаде 7.000 калории на ден и оди во крајност со секојдневно тренирање со кардио, пливање и со висок интензитет.

Овој колос ја совладал и боксерската уметност, која тој ја опишал како целосно нова игра, која бара различни видови на фитнес и издржливост од силните луѓе. Во меѓувреме, Бјорнсон, кој беше и освојувач на титулата најсилен човек на светот, си постави бројни цели, строг режим на тренинг, додека исто така мораше да изгуби педесет килограми.