„Таблета за убивање на ракот“ почнаа да тестираат на луѓето: „Ги уништува цврстите видови на рак“

Професорот ги нарече резултатите „ветувачки“ и рече дека истражувањето покажало дека AOH1996 може да го потисне растот на туморот кај клеточните и животинските модели, а во тек се клиничките испитувања на луѓе од првата фаза.

Американските научници развија лек во форма на таблета кој при претклиничките тестови ги „уништиl“ сите цврсти видови на рак и ги остави здравите клетки непроменети, пренесува германската новинска агенција dpa.

Научниците од Сити оф Хоуп, една од најголемите американски организации за истражување и третман на рак, во вторникот објавија студија во која детално се опишани првите резултати од „апчињата за убивање рак“ AOH1996. Повеќе на Женски магазин.мк


Фото: фреепик