Тајсон Фјури го подготвува својот помлад брат за борба против Џејк Пол

Тајсон Фјури ќе оди во Лас Вегас за да му помогне на својот полубрат за време на подготовките за борбата со Џејк Пол, откри неговиот татко Џон ...

По долгата серија меѓусебни навреди кои започнаа на социјалните мрежи, оваа двојка доби закажан натпревар кој ќе се одигра на 18 декември во заливот Тампа. Томи наводно моментално е надвор од САД и ги започнал подготовките, а наскоро ќе му се придружи и шампион кој ќе има централна улога во вечерта на борбата.

Џон Фјури изјави за БТ Спорт: 

„Тајсон таа вечер ќе биде во аголот на својот брат. Тој, колку што знам, отпатувал кај него и ќе бидат заедно неколку недели за да му помогнат да се подготви. Сигурен сум дека Тајсон ќе може да го научи. Ќе му ги среди мислите во мозокот и се надевам дека Томи ќе победи на експлозивен начин, што ќе биде крајот на Џејк Пол“.

Џипси Кинг, кој неодамна имаше еден од најдобрите настапи во тешка категорија на сите времиња, во кој по вторпат успеа да го победи Вајлдер, враќајќи ја титулата шампион по појас, на многу сериозен начин го предупреди својот помал брат. Тајсон му рекол на својот брат дека ако не успее да го победи Пол, ќе мора да го смени презимето.

Како што рече за Behind The Gloves: "Ако Томи не може да го „преполови“ Џејк Пол, јас лично ќе го пензионирам од спортот. Тој има амбиции да стане светски шампион, па нема ни да помислиме да не победиме обичен јутјубер. Неговиот презиме е Фјури „Ако не може да го победи Џејк Пол, ќе бидам принуден да го сменам“.