Талибанците прават црна листа: Тргнаа на „лов на луѓе“, одејќи од врата до врата

Американскиот претседател изјави дека повлекувањето на американските војници од Авганистан не може да помине без хаос, додека некои американски медиуми наведуваат дека имало извештај на ЦИА што укажува што ќе се случи кога американската војска ќе се повлече.

На петтиот ден од падот на Кабул, ситуацијата се уште е многу напната, а Талибанците го прогласија Исламскиот емират на Авганистан.

Талибанците воведоа полициски час во Кабул

Талибанците вечерва воведоа полициски час во Кабул, објави авганистанската агенција Кама прес.

Според извештајот на агенцијата, никој не смее да излегува од дома од 21 часот до зори, освен во итни случаи.

„Членовите на авганистанскиот исламски емират воведоа полициски час во Кабул и објавија телефонски броеви во случај граѓаните да треба да заминат за време на забраната“, наведува агенцијата, пренесува Тас с.

Во извештајот се наведува дека полицискиот час ќе биде во сила до ново известување.


Талибанците ги ставија на црна листа соработниците на поранешната влада и САД

Талибанците започнаа со црната листа на Авганистанците за кои се сомневаат дека биле важни соработници на претходната авганистанска влада или силите предводени од САД кои ги поддржувале, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на норвешката непрофитна организација.

Во извештајот, составен од Норвешкиот центар за глобална анализа RHIPTO и прегледан од Ројтерс, се наведува дека Талибанците бараат лица поврзани со претходната влада, која падна во неделата кога исламистичкото милитантно движење го зазеде Кабул.

Одат од врата до врата

Талибанците водат организиран лов на луѓе од нивната листа на цели и тие се добро организирани, изјави за Би -Би -Си, шефот на Норвешкиот центар за глобални анализи, Кристијан Нелеман.

Да потсетиме, Норвешкиот центар за глобална анализа обезбедува разузнавање на Обединетите нации.

"Она што го видовме е дека Талибанците имаат прилично напреден разузнавачки систем. Имаат список со имиња на луѓе и во првите часови од влегувањето во поголемите градови, вклучувајќи го и Кабул, одат во лов од поранешна владина служба од врата до врата, пред се оние во разузнавачките служби и специјалните единици на армијата “, рече Нелеман.

Tanjug/AP Photo/Rahmat Gul, File

Извор: B92