Тешката животна приказна на ЛУКА МОДРИЌ: Го понижуваа и омаловажуваа, му кажаа дека не е за фудбал, а сите ги демантираше

Патот до успехот не е лесен, а тоа најдобро го знае легендарниот Лука Модриќ кој неодамна го прослави својот 38 роденден. Колку е голем успехот на Модриќ, можеби најдобро говори фактот што Лука стана првиот фудбалер во последните 24 години што ја добил наградата за најдобар фудбалер на светот и за најдобар играч на светското првенство во истата година. Последен што го направи тоа беше Бразилецот Ромарио во 1994 година.


Многу фанови добро знаат дека висината на Модриќ е 1,72 сантиметри, па поради тоа луѓето често го оспоруваа неговиот талент.

„Секогаш има многу скептицизам кон мене, кон моите квалитети, мојот стил на игра и мојот стас. Велеа дека сум премногу кревок за да постигнам високи резултати, но сите овие неволји не влијаеа на мене, само ме мотивира уште повеќе. Луѓето ги осудуваат другите луѓе без да ги познаваат, особено во наше време со сите овие социјални мрежи и затоа веќе не ги читам, имам круг на блиски луѓе и се опкружувам со позитивни луѓе“, призна Лука Модриќ .

Тешко детство

И самиот призна дека имал тешко детство, пораснал во гратче во близина на Задар, а за време на војната неговото семејство побегнало од селото Модриќи и привремено се сместило со други бегалци во хотел.

„Секогаш имав топка со мене. Дури и во засолништата каде што се засолнивме за време на бомбардирањето. Кога одевме во засолништата, ја земав топката и играв со моите пријатели, со сите, организирав натпревари и фудбалот ми беше се ", откри тој. Лука во својата книга додаде дека често запаѓал во неволја поради фудбалот.


„Со топката ги скршив речиси сите прозорци во тој хотел, и ретровизорите на автомобилите, сите ми беа лути и татко ми мораше да ја плати штетата, тоа го чинеше многу“, додаде Модриќ.

Неговото семејство е негов најголем поддржувач

По добивањето на трофејот за најдобар играч на светот, Лука не криеше дека неговото семејство е негов најголем поддржувач во се, а во емотивниот говор откри дека ласкавата награда им припаѓа и на неговите деца, сопруга и родители.

"Голема чест и прекрасен момент е да се застане овде со овој трофеј. Ова не е само мој трофеј, туку и на моите соиграчи од Реал Мадрид и хрватската репрезентација. Ова е и трофеј на моето семејство бидејќи без нив би никогаш немаше да станам тоа што сум“, рече тогаш Лука.

Освен што фудбалот му донесе успех на деловен план, тој беше клучен и за неговиот приватен живот. Кога играл за фудбалскиот клуб Динамо, таму ја запознал својата сегашна сопруга Вања.


И додека Вања отсекогаш била повлечена и скромна девојка, нејзината мајка фудбалерите на Динамо ја нарекувале „газда“. Таа работеше во „Динамо“ и ја знаеше целата работа во тоа време, па фудбалерите и се јавија веднаш штом им требаа информации за премии. Вања и Лука се запознале во 2007 година додека работела во спортската агенција на поранешниот извршен директор на Динамо Загреб Здравко Мамиќ.

Од запознавање се роди голема љубов, а се останато е историја. Двојката е во брак 11 години, а иако Лука е познат по тоа што приватниот живот го чува само за себе. Лука и Вања го имаат синот Иван и ќерките Софија и Ема.

Фото: Инстаграм

Извор: Блиц