Тој е симбол на распадот на поранешна Југославија и почетокот на крвавата војна-посвои 4 деца, а потоа се случи ЧУДО

На 08 октомври е роден Звонимир Бобан, поранешен југословенски и хрватски фудбалер, кој стана светски познат бидејќи нападна полицаец за време на немирите на „Максимир“ во 1990 година.

Бобан кариерата ја започна во Динамо Загреб. Познат е и по нападот на полицаец на познатиот натпревар против Црвена Звезда на 13 мај 1990 година, што го чинеше да не настапи на Светското првенство во Италија 1990 година.

ФК Милан го купи во 1991 година, и тој веднаш отиде на позајмица во Бари. По една сезона, тој се врати во Милан и забележа значајни успеси со овој тим. Тој помогна да се освои Лигата на шампионите во 1994 година, и второто место во 1995 година. Како фудбалер освои четири шампионски титули.

Во 2001 година, тој беше позајмен во Селта од Виго, каде одигра само четири натпревари. Незадоволен што се повлече од фудбалот на клупата во октомври 2001 година, порано отколку што имаше намера да го стори тоа.

Интересно е и тоа што тој не ги помина барањата на извидниците на Хајдук! Како играч, тој не им ветуваше многу и „имаше премногу тенки нозе“.

Бобан беше еден од клучните играчи кога Југославија го освои Светското првенство во Чиле во 1987 година. Одигра осум натпревари за сениорската репрезентација на Југославија и постигна еден гол. Тој дебитираше за Хрватска во 1990 година на натпреварот против Романија, а последниот натпревар го одигра против Франција во 1999 година. 

Приватен живот - тешка борба за потомство!

Како и секогаш, тој најголемата сила ја црпеше од своето семејство, а неговата животна приказна е едноставно неверојатна. Тој ја запозна својата сопруга Леонарда во бутикот каде што работела. Таа во тоа време беше модел во подем, а тој беше ветувачки фудбалер. Тој доаѓал во бутикот неколку дена под изговор дека сака да купи јакна додека конечно не собрал храброст и ја поканил на состанок.

Се венчаа во Милано во 1993 година, а една година подоцна се венчаа во Загреб. Спротивно на очекувањата, парот веднаш не го благослови бракот со дете. По четири години брачен живот, тие одлучија да го посвојат девојчето Марија.

Иако се уште се надеваа на биолошко дете, парот не се откажа од намерата да го прошири своето семејство, па пет години подоцна одлучија да го посвојат момчето Габриел.

Кога Бобан се збогуваше со својата професионална кариера, тој повеќе се посвети на своето семејство. Многумина упорно навестуваа дека се разведува, но тоа не се случи. Гласините за разделба беа демантирани во 2007 година кога одлучија да посвојат близнаци, девојче Марта и момче Рафаел.

По 15 години тешка борба за потомство, безброј хормонски терапии, Леонарда забремени и на 40 -годишна возраст роди девојче, Ружа.

Удри полицаец!

Судирот помеѓу навивачите на Динамо и Црвена Звезда во Загреб, според многумина, беше најава за подоцнежната војна и распадот на СФР Југославија, а Звонимир Бобан се најде во центарот на вниманието бидејќи како фудбалер удри полицаец.

На 13 мај 1990 година, Динамо и Црвена Звезда требаше да одиграат натпревар кој немаше резултатско значење бидејќи црвено-белите претходно ја обезбедија титулата шампион на Југославија.

Натпреварот „мирисаше“ на прекин од самиот почеток. Околу десетина дена пред тоа, во Хрватска се одржаа првите повеќепартиски избори, на кои победи ХДЗ со Фрањо Туѓман, а навивачите на Динамо собрани во навивачката група „Бед блу бојс“ најавија дека ќе ја прекинат играта.

Во еден момент, навивачите на Динамо провалија на теренот и се упатија кон Делије. Дури тогаш се вклучи полицијата и започна пресметка во која тогашниот брадест фудбалер од Загреб, Звонимир Бобан, во центарот, истрча, скокна и удри полицаец. Тоа беше удар што одекна во светот.

Во јануари 2011 година, овој инцидент беше избран од Си -Ен -Ен како една од петте натпревари што го сменија светот.


Фото: Профимедиа/printscreen