Топ 10 најлуксузни пури на светот: Премиум класа

Дали некогаш сте се запрашале колку чинат тие скапи цигари или пури кои често ги пушат славните личности и филмски ликови?

Сите оние кои се инаку пушачи знаат дека ова е многу скапо „хоби“, така да се каже. Кога за прв пат ќе прошетате во продавница за цигари, ќе видите неколку цигари кои чинат 2 долари, покрај оние што чинат околу 40 долари и се рачно завиткани, посебно пурите. Тие се поделени во неколку асортимани: добри, одлични и премиум, при што секоја група има свои специфични цени, како и вкус и арома. Еве листа на топ 10 најскапи цигари, од сјајни до премиум изданија.

10. The Stradivarius Churchill $34

Оваа пура е достапна во три различни големини и најскапата од овие ќе ве чини 34 долари. Она што ја прави оваа цигара толку извонредна е нејзината единствена мешавина на мексикански, доминикански и никарагвански тутун. Оваа пура се најде на 10-то место на нашата листа, но тоа не значи дека нема добар квалитет.

9. Cohiba Esplendido $ 35

Брендот Cohiba е уникатен и добро познат низ целиот свет и е основан во 1960-тите во Хавана, Куба. Нивното производство е исто толку популарно денес како и по нивниот изглед. Кутија пури Cohiba Esplendido ќе ве чини околу 750 долари, или околу 35 долари за цигара. Дури и со овие цени, овие пури имаат стабилен вкус што многу љубители ги рангираат меѓу првите три.

8. The Padrón Serie 1926 80 Years $40

Кога Хозе Орландо Падрон ја основа својата компанија за пури, тој немаше идеја дека ќе може да го прослави својот 80-ти роденден. Оваа специфична мешавина е најевтината премиум цигара што ја прави оваа компанија.

7. Louixs $50

Брендот  е горд носител на најдобрите пури досега произведени. Овие цигари се продаваат само по парче и доаѓаат во обвивки на Росадо.

6. Arturo Fuente Opus X BBMF 56 долари

Како што самото име подразбира, ова е една опасно добра пура. Многу е тешко да се најде и ќе ве чини 56 долари парче. Оваа цигара има силен и остар вкус, што секој љубител на пури ќе го цени.

5. Arturo Fuente Opus X-A 80 долари

Ако сакате долга пура, Arturo Fuente Opus X-A е во топ 5 од топ 10 најскапи пури. Таа е долга околу 24 сантиметри, што е многу импресивно. Се смета за една од најретките цигари во светот, но избрани и ексклузивни продавници сепак ја имаат за 80 американски долари.

4. The Fuente Don Arturo AnniverXario $85

Кутија со овие пури ќе ве чини 7.500 долари, а една цигара во избрани и ексклузивни продавници чини 85 долари.

3. Cohiba Behike 450 долари

Сега е време да се фокусираме на премиум изданијата, а Cohiba Behike е дефинитивно една од тие. Првично се продаваше за 450 долари од пура, но повторните изданија се достапни по поатрактивна цена од 50 американски долари.

2. The Gurkha His Majesty’s Reserve $750

Оваа пура содржи и доза на коњак Луј XII и чини 750 долари за парче. Само 100 кутии од овие пури се произведуваат секоја година, а кутија со 20 парчиња ќе ве чини 15.000 американски долари.

1. The Gurkha Black Dragon $1,150

Најскапата пура на списокот е токму оваа. Се продава за 1.150 долари цигара, а секоја година се прават само неколку пакувања. Долга е 21 сантиметар, а пакувањето од 100  ќе ве чини 115.000 долари.