Тренинзи во теретана, но на високи температури: Што велат лекарите, а што тренерите

Во време кога физичките вежби за многумина од нас станаа неделна, па дури и секојдневна рутина, лекарите предупредуваат на можните опасности кои демнат доколку вежбаме на високи летни температури или ако се изложиме на напорни тренинзи во теретана.

Прим. Д-р Ирена Матиќ, интернист кардиолог, за N1 раскажува дека во нејзината ординација имала пациенти кои поради претераното и лошо управувано вежбање во теретана, до толку им го оштетиле срцето што им поставиле пејсмејкер. Според докторката, постојат најмалку пет причини зошто не треба да одите во теретана во лето.

„Прво, нема сонце во салата во затворен простор, така што не можете да го подобрите нивото на витамин Д, од кој зависи нашиот имунитет и здравјето на коските, како и крвните садови и срцето. Второ, во теретана нема врска со природата што му е толку неопходна на денешниот човек - тишина, чврчорење на птици, места без Wi-Fi, зеленило - што зависи и од намалувањето на постојано покачените стрес хормони на урбаниот човек. „Овие хормони го зголемуваат крвниот притисок, отчукувањата на срцето, анксиозноста, нивото на шеќер и мастите во крвта“, вели докторката.

Таа нагласува и дека концентрацијата на виталниот кислород никогаш не може да биде иста во теретана и на чист воздух во природа, во шума, на брегот на реката...

„Четврто, т.н вежбите за сила кои ги „дефинираат“ скелетните мускули, бицепсите итн., во суштина создаваат и хипертрофија, задебелување на срцевиот мускул затоа што срцето се прилагодува на зголемените потреби, што - доколку се претера - може да доведе до болест, и на крај, додатоци кои се препорачуваат за зголемување на мускулната маса во теретана може дополнително да се оптоварат бубрезите и црниот дроб кои и онака се во малку поинаков режим на работа во текот на летото, бидејќи бараат дополнителна соодветна хидратација, т.е. внес на течности“, вели д-р Матиќ и додава дека не треба да се занемари фактот дека парковите, шумите, реките и езерата се бесплатни.

Ако, сепак, одлучите да не престанете да вежбате во текот на летните месеци, стручните тренери ве советуваат да користите утрински или вечерни сесии кога температурните разлики помеѓу внатрешните и надворешните области се помали.

„Во однос на физичката активност на високи температури, при работа со повеќе од 300 луѓе, сфатив дека сите се навистина различни, но препорачувам во овој период од годината тоа да бидат утрински или вечерни сесии. Покрај тоа, прошетките во природа и умерената кардио активност се идеални за кардиоваскуларното здравје во лето. Сè што е со поголем интензитет, како што е трчањето, треба да се избегнува на високи температури“, советува личниот тренер Растко Јаковљевиќ.

Јаковљевиќ додава дека во текот на летниот период најважно е да знаеме дека ни треба поголем внес на течности, но и минерали и витамини, па затоа треба прво да внимаваме на тоа.

„Она што е важно за исхраната е да го слушате вашето тело. Не постои правило колку оброци дневно ви се потребни, важно е само да изберете квалитетна храна и сите хранливи состојки. Во секој случај, јадете храна богата со протеини (месо, јајца, млечни производи), потоа здрави масти (јаткасти плодови, семки, авокадо, риба...) и јаглехидрати (компир, леб од цели зрна, ориз...) во умерени количини. Доколку сакате да тренирате во текот на летото, најдобро е да контактирате со експерт, кој ќе ви помогне да избегнете грешки и на здрав начин да стигнете до целта“, советува Јаковљевиќ.

ФОТО: Freepik