Тврдеа дека сум селанец и дека не вредам: Животна приказна на Брус Вилис

Актерот имал подеми и падови, но никогаш не се откажувал и одел напред.

Сè за Брус Вилис е исклучително неверојатно, од неговото раѓање до неговиот рачен часовник.

Малкумина знаат дека е роден во Германија пред 64 години, каде живеел со неговото семејство, со оглед дека татко му бил војно лице. Неговата мајка е германка, а татко му е американец, со европско потекло.

"Не се сеќавам многу на животот во Германија. Целото детство ми беше врзано за Њу Џерси, што беше совршено место за растење. Исто така, се сеќавам дека до десет години имав најдобри времиња затоа што сè беше добро, а подоцна починаа моите родители и сè отиде во пекол “, вели Вилис. Неговото вистинско име е Валтер, ака Бруно.

Како дете сериозно пелтечел! Тој го надминал овој проблем со тоа што се приклучил на драмскиот дел од училиштето. Студирал текстови со срце, па дури и денес понекогаш пелтечи.

Почнал да пелтечи додека се разведувале неговите родители.

„Долго време се обидов да разберам зошто се разведуваат , а многу години подоцна, кога се разведов, се исплашив од тоа како ќе се однесуваат сега моите деца“, се сеќава актерот чии родители се развеле додека бил во средно училиште.

Голем борец е против терористите, не само на филм, туку и во реалниот живот. Светот беше шокиран кога Вилис ги обиколи американските трупи во 2003 година и вети награда од милион долари ако го фатат Садам Хусеин или Осама Бин Ладен.

„ Ми објаснија дека на воениот персонал не смее да им се даваат пари за да си ги извршуваат работите. Затоа, јас им нудим милион долари на секој цивил кој ќе помогне во апсењето на Осама бин Ладен- рече во една прилика.

Суеверен,  секогаш носи рачен часовник, така што бројчаникот е свртен накај внатрешниот зглоб на раката. Тој само го „свртува“ кога снима сцени во кои режисерите инсистираат да го видат часовникот.

Почеток на кариерата

Иако е еден од најдобрите актери во светот, како млад  работел како гостин аниматор во барови и кафулиња сè додека не сфатил дека е најдобро за него да замине во Холивуд - место каде соништата се остваруваат.

- Беше тешко време за мене. Сите ми велеа дека немам талент и дека не бев доволно убав за да бидам актер. Тврдеа дека јас изгледам како селанец и дека нема да добијам улога, но тие очигледно биле измамени. Не сакав да се откажам затоа што навистина немав каде да одам. Ја сакав сцената и светлината на сцената, го сакав филмот и славата, а кога стигнав во Холивуд, се чувствував таму да припаѓам и веднаш знаев дека тоа е мојот живот - рече еднаш Брус Вилис.

Талентот беше забележан и филмот “Умри машки” му ја вивна кариерата во облаци. Во тој филм при снимањето привремено оглуве, па и денес мора да му се повтори два пати за убаво да слушне. За потребите на филмот “Шесто сетило” научи да пишува со десна рака, иако е леворак. Во серијата “Случајни партнети” му било непријатно да се бакнува, во филмот “Армагедон” се повреди, во “Петиот елемент” самиот се пријави за каскадерските вештини…. Има добиено Златен глобус и две Еми награди за најдобар актер.

Љубов

Неговата голема љубов беше актерката Деми Мур. Се запознаа во 1987 година, а подоцна и двајцата тврдеа дека станува збор за судбинска афера.

"Се запознавме на еден сет кога таа ми го помати паметот. Имав девојка порано, но ниту една од нив не ме спушти на колена. Сите овие беа обични врски без страст и хемија, а со Деми се беше неверојатно. Претпоставувам дека затоа остануваме добри пријатели денес. Таа беше вистинската жена за мене, нејзиниот изглед беше во можност да ме насмее и да ме направи тажен. Никогаш не сум лажел со неа, никогаш не сум криел пред неа и неизмерно ја сакав ". 

Брус Вилис зборуваше за жената со која има три ќерки, Румер, Скот Ла Ру и Талиху Бел.

Сепак, по тринаесет години брачна среќа, во почетокот на 2000 година, двојката се разведе и двајцата останаа многу добри пријатели.

„Сè што знам е дека се разочарав како сопруг и како татко, не успеав во тие улоги и кога нашиот развод беше конечен, јас дури и плачев. Не се срамам и не мислам дека сум помалку мажествен за тоа“, рече Вилис.

Сега е оженет со манекенката Ема Хеминг, со која има ќерки Мабел и Евелин.