Убавецот во карамел боја: Скап, брз и не е за секој (видете ја цената)

Варијантата на Alpina од BMW 7 серија е 2021 B7 Bi-турбо - високо-технолошки, декадентен, брз и ултимативно скап и луксузен седан, кој е единствен на свој посебен германски начин…

Како и да е, не се создадени сите модели на Alpina еднакви - некои се посебни од другите, што е особено точно за оние што поминале низ програмата за индивидуално прилагодување на BMW. Изложена во изложбениот салон на BWM Абу Даби, овој Б7 доби BMW Индивидуален надворешен бронзен метален надворешен костен, кој совршено одговара на дво-тонскиот карамел / Caramel кафеав ентериер.

Минатата година имавме шанса да видиме уште еден прекрасен Б7, кој беше облечен во Citrine Black Metallic и мандаринскиот / мока ентериерот. И додека не сме целосно сигурни колку чини овој модел, според стандардите на глобалниот пазар, знаеме дека Alpina B7 xDrive 2021 има почетна цена од 143.200 американски долари.

Моделот е опремен со 4,4-литарски TwinPower Turbo V8 мотор, кој го придружува погонот на BMW xDrive со погон на сите тркала. Покрај тоа, тој испушта 600 коњски сили и 800 Nm вртежен момент, што е доволно за да се забрза од нула до сто километри на час за само 3,5 секунди, пред да достигнете максимална брзина од 330 километри на час.

Секако, сето она што е вклучено во претходно споменатата цена, но, тркалата од алпина од 21 инч ќе ве чинат дополнителни 1.300 долари. Покрај тоа, пакетот за седишта Read Executive Lounge е во понуда, опција од 5.750 долари.

Додадете ги сите детали за BMW и ова лесно станува автомобил од 160.000 американски долари.