Вака изгледа рајот на земјата: Најживописните плажи во светот

Бел, вулкански или стаклен песок: светот е полн со неверојатни места каде што можете да „нуркате" во овие прекрасни нијанси. Очигледно знаете како хромотерапијата може да помогне да се постигне мир и спокој ...

Ако сакате да го поминете вашиот одмор на живописна плажа, ние ви носиме 5 најубави плажи во светот кои ќе ве воодушеват со нивните бои!


1. Плажа со розеви песоци на Буделските острови (Сардинија) 

Таа е една од најубавите плажи во светот, но, за жал, исто така е една од најмалку достапните: не само што не е дозволено да се земе малку скапоцен розев песок, но забрането е да се шета по него. Можете да уживате во неверојатниот поглед под строга контрола на водичот на Националниот парк „Ла Мадалена“. И покрај сè, навистина вреди: никогаш нема да ја пронајдете оваа розова нијанса на друго место во светот. Причина? Таа е направена од мали фрагменти на микроорганизми „Miniacina miniacea“.

2. Монолитос Црвена плажа (Санторини) 

Санторини има многу обоени плажи, но најубавата е црвената плажа Монолитос, која е именувана по вулкански песок и карпи. Скриена е од ветрот и тоа е неверојатно место за да уживате во нуркањето. Ако некогаш имате прилика да ја посетите, не заборавајте да земете удобни патики: треба да одите околу 10 минути за да стигнете до неа.

3. Хајамс плажа (Австралија) 

Дали белата е вашата омилена боја? Значи, плажата Хајамс со бел песок е место за вашиот следен одмор. Оваа плажа влезе во книгата на Гинис како плажа со најбелиот песок во светот! Не мислите ли дека ова е совршено место за летна фотографија?

4. Пуналу плажа со црн песок (Хаваи) 

Исто како и црвената плажа во Санторини, плажата Пуналу е црна песочна плажа поради вулкан лоциран во близина на Националниот парк „Hawaiʻi Volcanoes“. Многу желки што доаѓаат тука се уште една добра причина за посета.

5. Стаклена плажа (Калифорнија) 

Стаклената плажа е прекрасна плажа лоцирана во градот Форт Браг, само неколку минути од центарот на овој град, во близина на националниот парк Меккеришер. Неговата историја е толку фасцинантна: жителите го користеле како депонија, но стана една од најневеројатните плажи во светот. Брановите, всушност, ги трансформирале стаклените фрагменти во разнобојни бисери, создавајќи илјада нијанси. Не смее да се земе ниту едно камче.