Македонија загуби на првиот меч дома во Лигата на нации, и прв во групата, Грузија запиша убедлива победа со 0-3, со три гола во вториот дел.

Иако статистички бевме подобри, п опосед на топка, по борј на шутеви, сепак поефектни беа гостите, поведоа преку Зививадѕе по 7 минути игра во вториот дел.

Грузија го искористи моментот на „шок“ на нашиот тим, и запиша и втор гол, Кваратскелија погоди во 62 минута за 2-0. Голеадата продолжи со голот на Китеишвили со гол во 84 минута за конечни 0-3.

Грузија сега има три од три, максимален ефект, 9 бода, Македнија остана на досегашните четири.

На вториот меч вечерва, Гибралтар - Бугарија 1-1. Следно за Македонија е дуелот со Гибралтар в недела од 18 часот.