Во срцето на природата: Најубавиот хотел во светот стана уште поубав (ФОТО)

И додека многумина го поминаа пандемискиот период во досада, размислувајќи како да си ги исполнат деновите, има и такви кои целата ситуација ја свртија во своја полза…

Еден од најпопуларните хотели во Југоисточна Азија, Датаи Лангкави, го претстави своето ново лице на светот по едногодишен процес на реновирање. Култното место е освежено со хармонично реновирање, додека истовремено останува верен на неговиот идентитет, поради што гордо носи статус на икона. Проектот за реновирање го водеше Дидие Лефорт од наградуваното париско студио DL2A, заедно со австралискиот архитект, Кери Хил. 

Сместен во девствена прашума стара 10 милиони години, граничена со пенливи и чисти води на Андаманското Море, хотелот со 121 соба совршено се интегрира во бујната вегетација и сè што го опкружува. Поделени во три семејства на луксузно сместување - Надстрешница, прашума и плажа, хотелот Датај Ланкави нуди неверојатно искуство во срцето на природата, карактеризирано со неверојатна доза на приватност. Постојаната отвореност кон природните елементи дополнително ја зајакнуваше потребата да се користат локални материјали и палета на бои кои ја будат флората од тоа време. 

Во срцето на софистицираноста и автентичноста, хотелот привлекува љубители на луксузот и природата истовремено, кои бараат нешто навистина уникатно - создадено од познатиот натуралист Иршад Мобарак, новиот Центар за природа ги поканува гостите да го откријат дивиот свет и локалната флора, во посветени лаборатории или за време на забавни и збогатувачки откритија. Љубителите на голфот не се изоставени, бидејќи хотелот има еден од најдобрите курсеви во Југоисточна Азија, кој е создаден како дело на легендарниот играч на голф, Ерни Елс. 

Датаи Лангкави, исто така, го става одржливиот развој во срцето на неговиот концепт: по пристигнувањето, гостите ќе добијат шишиња со вода од не'рѓосувачки челик, кои менуваат пластични варијанти, инаку користени за време на авантуристички екскурзии. Локалната градина Пермакултура произведува сопствено органско овошје и зеленчук, кои се служат во четири блиски ресторани, додека сламките од бамбус ги заменија пластичните. 

Шлаг на тортата е дефинитивно бањата, поделена во пет елегантни вили, кои ја прикажуваат употребата на малезиски билки. Холистичките третмани се придружени со неспорна експертиза на меѓународно реномиран експерт во оваа област, Бастијан Гонзалес, кој третманот за нокти-педикир го претвори во вистинска уметност.


Фото: L'Officiel Singapore