„За еден човек да се опорави од болест, требa да ги знае овие 4 работи“: Д-р Амосов беше сигурен во ова

Фото: Profimedia

Николај Михајловиќ Амосов беше доктор на науки, професор, одличен научник и кардиохирург кој остана запаметен и како хирург кој смислил неколку многу успешни хируршки методи за лекување на срцеви мани

Доктор Амосов заминал во пензија дури кога имал 79 години, а починал на 89 години. Целиот живот пропагираше здрав начин на живот.

Поголемиот дел од животот имал проблеми со 'рбетот и болки во коските, што го принудило да смисли сопствена гимнастика од „1000 движења“. Гимнастиката на Амос се состои од 10 вежби кои се повторуваат 100 пати.

Здравјето на доктор Амосов беше сериозно загрозено сѐ додека не почна да трча секое утро, да вежба гимнастика и да следи строга диета, поради што секогаш ја одржуваше тежината на исто ниво.

Доктор Амосов имаше малку радикален став дека секој човек е виновен за својата болест. Тој верувал дека болеста доаѓа од мрзеливост, незнаење „или недостаток на здрав разум“.

Доктор Амосов верувал дека секој човек мора да знае како да се лекува, да создаде свој ритуал што му одговара.

„За да станете здрави, треба да запнете и да работите напорно секој ден. За среќа, човечкото тело е дизајнирано на таков начин што човекот речиси секогаш може да оздрави, само треба да вложите многу напор за да заздравите .

Според д-р Амосов, постојат 4 услови кои се неопходни за здравјето:

Физички вежби - 30 минути дневно се доволни.

Ограничување во исхраната - Гладувањето е од суштинско значење, како и станувањето од трпезата кога сте сити.

Зајакнување на телото – тоа значи излегување од зоната на удобност. Без разлика дали се работи за посилен тренинг или ладен туш.

Време и способност за одмор на телото - за да можеш да се опуштиш бара посебен тренинг и посебен карактер.

Исхрана според доктор Амосов

Доктор Амосов тврдеше дека витамини, минерали и други биолошки материи може да се добијат само од свежо овошје и зеленчук. Минималната доза е 300 грама дневно, максималната е 1 килограм. Колку поразновидни, толку подобро. Замената на сиров зеленчук со варен е неточна. Готвењето ги уништува витамините.

За мастите. Мастите се богати со калории, девет на грам. Не можете безбедно да јадете путер или маст. Телото ги синтетизира мастите од јаглени хидрати и протеини.

Во садовите може да се таложат масти во форма на холестерол. Против нив можете да се борите само со гладување и силни физички вежби. Но, ако има големо зголемување на маснотиите во крвта, неопходно е да се земаат лекови.

За протеините. Мит: Луѓето не можат да преживеат без целосни протеини. Со генерации, милиони луѓе не консумираат животински протеини, кои содржат есенцијални амино киселини, а вегетаријанците немаат физички недостатоци. Покрај тоа, телото не може целосно да го вари вишокот протеини.

За јаглехидратите. Ако има многу слатки, тежината не може да се одржи во норма. Јаглехидратите се неопходни, но како извор на јаглехидрати изберете слатко овошје, житарки. Во никој случај не јадете чист шеќер, тоа е хемиски елемент, многу калоричен 1 грам шеќер - 4 калории.

Свежо цедените сокови од овошје и зеленчук се многу корисни: можете да пиете неограничени количини, но секогаш различни. Со супите, напротив, потребно е да се воздржите од многу сол во нив, која се формира со зовриена вода и готвење зеленчук, особено долго време.