Зарем мислевте дека е обичен: Часовникот на Илон Маск

Илон Маск ретко може да се види со часовник на рака, освен кога тој одлучи да ја покаже својата специјална едиција TAG Heuer Carrera Caliber 1887 SpaceX Chronograph 1887…

Контроверзниот брилијантен научник и инженер, моментално најбогат во светот има познати стратегии за управување со времето, користејќи метод наречен „блокирање на време“, кој го користи за време на работните недели во сите негови компании.

Неговиот ден е поделен на блокови од пет минути, од кои секој има одредена задача што мора да се изврши, без отстапување од одредена временска рамка. Според наводите, Маск е фамозно ексцентричен и вреден шеф, кој повремено знае како да се опушти кога е гостин на разни емисии, во кои сите негови обожаватели го гледаат од фасцинација.

Како и многуте технолошки милијардери, Маск понекогаш носи рачен часовник.

Тој поседува часовник во кој е лудо за вљубен и релативно често го наоѓа своето место на неговиот рачен зглоб. Илон е фотографиран неколку пати со специјално издание TAG Heuer Carrera Caliber 1887 SpaceX Chronograph моделот, кој е брендиран со ракета SpaceX на бројчаникот и задниот дел од куќиштето.

Познатиот бренд го претстави овој модел како специјално издание во 2012 година, не само како дел од соработката со SpaceX, туку и како дел од прославата на педесет годишнината, бидејќи овој часовник беше првиот часовник во вселената, што го носеше Џон Глен во 1962 година.

Оригиналниот Heuer 2915A што го носеше Глен на својот пат околу нашата планета, нè потсети повеќе на стоперицата врзана за неговиот зглоб, бидејќи беше преголема за денешните стандарди. Моделот TAG Heuer Carrera SpaceX се заснова на гломазниот модел Carrera 1887, кој има дијаметар од 43 мм, но доби нови сказалки, бирање и  кожен ремен.

SpaceX го лансираше првиот комерцијален вселенски лет кој однесе резерви на Меѓународната вселенска станица во 2012 година, а астронаутите кои го управуваа вселенското летало го сторија истото со моделот TAG Heuer Carrera Space X.