Зготви желад и доби најдобар лек за болестите на денешницата

Дали некогаш сте можеле да помислите дека желадот е лековита состојка. Денес ќе ви покажеме како да направите лек кој ја лечи тироидната жлезда. Од желадот се прави напивка која изгледа како напивка од кафе, која во себе има и тоа како силно и лековито дејство кога се работи за тироидната жлезда. 

Потребно е да направите смеса од желад и да се готви по една кафена лажица, сосема е доволно тоа да го правите еднаш дневно за регулирање на тироидната 

Подготовка: Желадот кој созреал, се оголува (лупи) и става во блендер. Пред да почнете да го подготвуавте лекот потребно е да пропржите лажичка мелен желад, и во истиот сад да го зготвите за да добие изглед на кафе, после тоа потребно е да го прелиете со провриена вода-1 дл, а после готвите уште 10 минути. 

Разликата помеѓу кафето и овој лек е тоа што мора да го процедите, има блуткав вкус но затоа може да додадете шеќер, или млеко. Што ви одговара. Тоа кога го додадете лекот нема да изгуби квалитет и понатаму ќе има 100% дејство. Како што се нарекува, кафето од желад ја подобрува крвната слика, лекува анемија, намалува болка во коски, болка во зглобови, раменици. Во најчест случај кај жени после 40-години од животот и кај жени со менструални проблеми.