Зошто луѓето се снимаат за време на интимните односи? Експертите објаснуваат што не тера да го правиме тоа и имаат важен совет за сите

Во време кога мобилниот телефон со камера е како продолжување на раката и фотографираме сѐ: оброци, модни комбинации, секој момент од животот, не е чудно што сакаме да овековечиме уште поинтимен момент, нели ?

„Зошто го снимаше сексот?“, ја праша Кортни својата сестра Ким Кардашијан во 2007 година, во првата епизода од реалното шоу „Keeping Up with the Kardashians“.

Ова прашање им беше поставено на многу познати личности кои се нашле во слични скандали, а одговорот на Ким беше прилично едноставен:

- Затоа што бев „напалена“ и така сакав.

Како што Каролин Маркантонио, социјален работник и сексуален терапевт од Бруклин, еднаш му објасни на Најлон, „луѓето прават секс снимки од различни причини“.

- Некои ленти се приватни и само неколку ги гледаат, додека други сакаат да ги споделуваат своите видеа. Зависи од тоа што прават луѓето што се снимаат, вели таа.

Според Анабел Најт, експерт за односи и секс во онлајн продавницата за играчки за возрасни „Lovehoney“, многу е едноставно да се објасни зошто луѓето се опседнати со снимањето на себе.

- Сѐ повеќе луѓе се снимаат за време на секс со своите партнери бидејќи тоа е забавно - смета таа. - Да се ​​разбереме, целиот наш живот е снимен од паметните телефони, па зошто да не и сексот? Многу парови се „активираат“ со гледањето на видеата, а потоа повторно имаат секс.

Порталот „Illicit Encounters“, кој се занимава со спојување на прељубници, во една прилика направил истражување во кое било откриено дека третина од паровите се снимале себеси за време на секс. Три четвртини од учесниците во истражувањето признаваат дека го користеле телефонот за да го подобрат својот сексуален живот, било со фотографирање или гледање еротски филмови, било свои или професионални.

Сакате да го снимате сексот? Предупредување што мора да го сфатите сериозно

Сепак, Анабел Најт советува дека снимањето на врската не треба да се меша со консумирање алкохол и дека не треба да се занимавате со некој на кој не можете да му верувате.

- Не е добра идеја да го земете фотоапаратот со нов партнер или некој на кој немате целосна доверба - истакнува таа. - Кој знае каде би можела да заврши снимката.. Само не знаете со кого би можел да ја сподели.

Иако секојдневно сме изложени на сексуалност, голотија и алузии на интимни врски, стигмата и чувството на срам што го придружува сексот сè уште постои, па снимањето понекогаш се смета за изопачено, па дури и девијантно. Меѓутоа, луѓето кои практикуваат вакво снимање на интимниот чин велат дека единствениот срам што го чувствуваат по исклучувањето на камерата е што не изгледаат толку добро како што би сакале.

- Живееме во сексуално негативна култура - вели Маркантониова. - Тоа е култура која осудува и срами одредени сексуални чинови и искуства, како што е мастурбацијата.


Извор: glossy.espreso.co.rs