Ѕверот Ролс Ројс со оклоп: Може да издржи две рачни гранати и навистина моќно оружје

Слободно можеме да кажеме дека Rolls Royce Cullinan не остава многу простор за подобрувања, но еден германски тјунер најде начин да направи скап луксузен теренец со шестцифрена цена уште попосакуван - и поскап.

Класен штотуку ја претстави новата оклопна верзија на моделот Кулинан, која доаѓа со цела низа придобивки што ќе ги направат патниците совршено безбедни. Според тјунерската куќа, Кулинан нуди балистичка заштита на ниво CEN 1063 BR6. Со други зборови, моделот е опремен со оклоп кој е доволно силен да ги издржи ударите на смртоносно оружје. Засилениот покрив и под на моделот можат да ја издржат целата сила на две рачни гранати ДМ51 кои би експлодирале истовремено, додека повеќеслојното армирано стакло може да го издржи огнот на навистина моќно оружје. Посебен систем ќе осигура дека куршумите не можат да навлезат во рабовите на вратата.

Покрај тоа, Cullinan доби балистичка заштита за батеријата и електричниот контролен модул, заедно со појачани шарки на вратите, подобрена суспензија и гуми кои остануваат во функција дури и ако се дупнат. И покрај сето ова, елегантниот ентериер на овој модел останува верен оригинал.

Класен им дава можност на своите клиенти дополнително да ја персонализираат луксузната патничка кабина со материјали од прва класа, додека Starlight Headliner Sky со 1.344 индивидуални оптички кабли останува недопрена.

Под хаубата, овој црн пастув го задржува оригиналниот 6,7-литарски V12 мотор, кој произведува 563 коњски сили, што е доволно за да може да забрза од нула до сто километри за 5 секунди, на пат до максимална брзина од 250 километри на час.

Се разбира, овој оклопен ѕвер бара прилично длабоки џебови. Кулинан, само по себе, чини речиси половина милион долари, додека во неговата засилена верзија вреди речиси двојно повеќе и бара 962.000 долари во банкарска сметка од вас. Исто така, процесот на оклопување трае три месеци, што е негативна страна на целата приказна за многумина. Но, сепак, Рим не беше изграден - ниту зајакнат - за само еден ден.