Ако сака да биде крал: Принцот Чарлс принуден да се разведе од Камила

Крунисувањето на принцот може да значи и крај на неговиот брак со Камила

Врската, а потоа и бракот на британската приказна Чарлс и неговата сопруга Камила, беа проследени со разни скандали уште од самиот почеток, и иако поминаа 25 години од измамата на Чарлс, што воедно го означи и крајот на неговиот брак со трагично починатата принцеза Дајана. многу обожаватели на принцезата од народот сè уште не му го простиле истото, и на него и на неговата поранешна љубовница Камила.

Затоа авторот Роберт Лејси во книгата „Битка на браќата“ наведува дека крунисувањето на Чарлс, кое експертите велат дека е планирано токму за следната година, може да значи и крај на бракот со Камила.


Имено, како што е објаснето во споменатата книга, голем број Британци не можат да се помират со фактот дека во блиска иднина за кралица треба да имаат 73-годишна војвотка.

Иако многумина сè уште ја обвинуваат за крајот на бракот на поранешната кралска двојка, според Роберт Лејси, Камила е најмногу огорчена што влегла во семејството во најлошото можно време за тогашните млади принцови Вилијам и Хари - кога нивната мајка трагично починала. Поради тоа, јавноста ја доживува како оној кој дополнително им го нарушил менталното здравје, и затоа, тие дури и не сакаат да ја гледаат како онаа што ќе биде на чело на државата.


Поради сето горенаведеното, авторот на книгата, што ги потресе дворот и јавноста, не ја исклучува можноста Чарлс да го прекине бракот со Камила пред неговото крунисување, што беше официјално потврдено во 2005 година, со цел да ја задоволи јавноста и да ја земе круната како крал.

Иако нема официјална потврда за овие тврдења, можеме да споменеме дека разводот на оваа кралска двојка е напишан неколку пати, а „шепотењата“ за тоа се зачестија току сега кога се тврди дека кралицата ќе му го отстапи тронот оваа година на нејзиниот син.


Фото: Profimedia