Автомобил од соништата: Вакво Порше е вистински раритет

Американската фирма „Сингер“ е позната по своите преправки поврзани со генерациите на Порше 911. Главната идеја е да се најде стар донаторски автомобил, од кој практично сè е отстрането, така што останува препознатлив само по бројот на шасијата.

После тоа, се ставаат нови делови, вклучувајќи го моторот и сите можни електронски системи за безбедност.

Практично сè што може да се стави на автомобилот, современи елементи во однос на градежништвото и технологијата, но така што возилото ја задржува својата оригинална форма и естетика.

Овој пат, „Сингер“ отиде уште подалеку и со помош на врвните дизајнери на„ Вилијамс напредно инженерство,“создаде уште повеќе измени на Porsche 911.

Автомобилот работи со 4,0 литарски цилиндер со четири вентили по цилиндар.

Моторот развива дури 500 коњски сили, повторуваме, без турбо! Беа направени бројни аеродинамични подобрувања на автомобилот; дури и светилките имаат отвор за проток на воздух!

Компонентите за каросеријата на автомобилот се изработени од егзотични материјали како што се магнезиум, титаниум и јаглеродни влакна. Резултатот од сето ова е неверојатно мала автомобилска маса од само 990 килограми!

Тркалата BBS се со дијаметар 18 инчи со гуми на Michelin Pilot Sport Cup 2 и има сопирачки Брембо. Шестстепениот менувач е направен од магнезиум.

Цената му е околу милион евра!