Без конкуренција: 2021 BENTLEY BENTAYGA

Бентли штотуку го претстави својот нов модел Bentayga, кој доби целосна визуелна трансформација, со цел подобро да се вклопи со својот сегмент ...

Познатиот британски бренд првично ја лансираше Bentayga во 2015 година, што во тоа време беше пионерски во ултра луксузниот сегмент на џип моделите. Во текот на изминатите пет години, Bentayga стана еден од најпопуларните производи на славната марка, со продадени повеќе од 20.000 единици, но конкуренцијата во овој релативно нов сегмент стана доста жестока, со доаѓањето на моделите Rolls Royce Cullinan и Lamborghini Urus. 

Освежувајќи го Bentayge во средината на својот циклус на производство, тој е дизајниран да биде во предност пред сите други конкурентни модели.

Започнувајќи со промените што можеме да ги видиме во надворешноста, предниот дел има поширока решетка што е поставена 30 мм повисоко од претходната, додека е опкружена со елипсовидни LED светилки, инспирирани од оние што можеме да ги видиме во најновите понуди на Бентли. 

Промените во задниот дел се исто така очигледни и вклучуваат овални фарови, промена на позицијата на регистарската табличка и многу повеќе. Внатре во кабината на возачот, застарениот инфозабавен систем е заменет со 10,9-инчен екран на допир, кој поддржува Apple Car Play и Android Auto. 

Традиционалните мерачи на инструменти се заменети со дигитален дисплеј, со додавање на опционален таблет со улога на далечински управувач. Седиштата исто така се подобрени за да понудат малку поголема удобност, со редизајнирање на внатрешната рамка на секое одделно седиште.

Механички гледано, 2021 Бентли Bentayga остана речиси целосно непроменет. Новиот модел првично ќе биде лансиран со 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор. Овој мотор испушта 542 коњски сили.Ќе излезе во продажба подоцна оваа година, а цената ќе биде откриена како што ќе се приближува официјалниот датум на започнување.