Блиндиран Ауди A8 L SECURITY од 750.000 долари: Претставен мистериозно

Ауди ја лансираше најновата верзија на својот биндиран модел A8 L Security во Русија, многу мистериозно…

Всушност, славната германска марка дури и немаше официјално соопштение на својата веб-страница. Сепак, успеавме да откриеме што се крие во овој модел. Новиот Audi A8 L Security има заштитена патничка ќелија која ги исполнува стандардите VR9, заедно со сите стаклени површини кои добија заштита од Класа 10. 

Оклопната заштита додадена на овој седан може да ги заштити своите патници од снајперистите, да рафални истрели и рачни гранати. Покрај сите заштитни материјали, A8 L Security располага и со многу интересен хардвер кој вклучува систем за домофон сместен во оклопна кутија вградена во багажникот, секундарна батерија и единица за гаснење пожар одоздола, куќишта за тркалата и специјален резервоар за гориво.

Дополнителни опции за безбедност на новиот модел вклучуваат гуми кои остануваат функционални дури и кога се оштетени, со посебен пиротехнички систем кој ја отстранува вратата од шарките ако се заглавени во секој случај. Системот за свеж воздух на овој седан автоматски се активира кога ќе се открие хемиско оружје.

Благодарение на сите овие додатоци, A8 L Security тежи неверојатни 4.200 килограми. За да и се спротивстави на својата тежина, Audi додаде 4-литарски твин-турбо V8 мотор под хаубата, кој произведува 563 коњски сили. Судејќи според брендот, новитетот забрзува од нула до сто километри на час за само 6,3 секунди. Највисоката брзина е намалена на 210 километри на час.

Цената на оваа врвна новина, во својата таканаречена стандардна понуда, е 750.000 американски долари.