Царица! Ја уништи конкуренцијата во Кан со потполно седа коса на 66 години: Сите ѝ велат дека се грди себе си, но докажа дека има став и харизма за медала

Канскиот фестивал официјално заврши синоќа со церемонијата на затворање, а парадата на познатите дами на црвениот тепих ја водеше холивудската актерка Енди Мекдауел. Во претходните 12 дена низ Кроазета прошетаа огромен број познати убавици во интересни, луксузни или скандалозни креации, но верувале или не, Енди беше единствената седокоса дама во текот на целиот настан.

Канскиот фестивал уште еднаш покажа дека е достоен европски пандан на Оскарите и дека интересот за овој фестивал не стивнува, а за тоа многу придонесува естетскиот и модниот дел на фестивалот.

Високата мода и беспрекорната елеганција се императив во Кан, иако редовно гледаме дами кои не се двоумат да му пркосат на тоа правило. Енди Мекдауел, сепак, не беше една од нив, но донесе посебен печат на црвениот тепих.

Сллавната актерка синоќа блесна во луксузен виолетово-син фустан од многу квалитетна, убава, лелеава ткаенина. Фустанот има многу интересен детал во пределот на рамената, односно едниот ракав се спојува со остатокот од креацијата, правејќи го поинаков и поефективен.

Енди реши да биде многу едноставна кога се во прашање деталите, па воопшто не носеше никаков накит, оставајќи ја оваа неверојатна боја на фустанот да ја направи сета разлика.

Актерката ја повлече својата бујна, седа коса во елегантна, свечена пунџа, па не го привлече вниманието како претходната вечер, кога Енди се појави на премиерата на „La Plus Précieuse des marchandises“.

Во петокот вечерта, убавата 66-годишна актерка ја пушти косата, извртувајќи ја во лежерни локни, па дури тогаш ефектот „сол и бибер“ во нејзината коса доживеа полн израз. Иако редовно се соочува со остри критики за туркањето на оваа слика, Мекдауел не се откажува од природниот изглед. И навистина ја прави различна во истото море.

И Анди во петокот носеше прилично гламурозна креација, а се одлучи за фустан со златни светки и лелеави ракави во контрастна, нежно розова боја. Сепак, фустаните не се главната работа на оваа зрела дама, тоа е нејзиниот став и харизма!

Но, секогаш има критичари, а на многумина седата коса на оваа дива им е трн во око. „Не старее добро и седата коса не и помага“, „Косата на Франкенштајн“, „Изгледа страшно, а косата ѝ е ужасна“, „Жените на кои им се седи косите мислат дека заслужуваат медал за тоа, здодевни се со тој став“, „Ова е тажно - изгледа барем 15 години постара“, се само неколку од морето коментари кои често ги добива Енди.

Да потсетиме, за време на пандемијата на корона вирусот, актерката реши да престане да се фарба и да и остави сјај на косата.

„Веќе некое време велев дека е време да ја направам таа транзиција, бидејќи чувствував дека е соодветно за мојата личност и за тоа кој сум јас. Моите менаџери ми рекоа дека не е време. А јас им одговорив: „Мислам дека грешиш, ќе бидам помоќна ако прифатам кој сум во моментов. Време е, бидејќи за две години ќе имам 65. Ако не го направам тоа сега, нема да имам можност да имам „сол и бибер“ во мојата коса, а тоа е она што отсекогаш сум го посакувала“, изјави актерката за „Вог“ во 2021 година.

Таа исто така истакна дека мисли дека сега изгледа помладо затоа што изгледа поприродно: „Се плашев, но откако конечно ја пуштив сивата коса, никогаш не се чувствував помоќна. Се чувствував искрена. Како да не се преправам. Чувствував дека се сакав себеси онака како што се чувствувам навистина удобно и на многу начини моето лице е поимпресивно сега.

Фото: Инстаграм
Извор: Zena.blic.rs