Дали Цеца ги доби милионите од Аркан?

Жељко Ражнатовиќ Аркан, командантот на Српската доброволна гарда, беше убиен пред повеќе 21 година, а и денес е мистерија што се случи со неговото богатство и во чии раце заврши.

Куќи, станови, колекција на уметнички слики, колекција на скапоцени часовници, пари, накит ... Сите овие вредности беа изгубени по смртта на Аркан. Милиони марки, кои мистериозно исчезнаа, минаа низ неговите раце од разни работни места.

Тој не остави пишани траги зад себе, така што нема точен запис за неговото богатство, но сепак одредени нешта се знаат.

Колекционер

Ражнатовиќ, неприкосновен авторитет во српското подземје и сопственик на ФК Обилиќ, беше ликвидиран на 15 јануари 2000 година, во хотелот Интерконтинентал во Белград. По неговата смрт се отвори тестамент, што го напишал во присуство на двајца пријатели и со кој им остави недвижен имот на децата. Исто така беше покренато сослушување за оставината, а постапката не е завршена. Наследниот спор, покрај личниот имот, вклучува и акции на голема градежна компанија. Вдовицата на Ражнатовиќ, пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ, исто така, потврди на неодамнешното рочиште дека имотот од оставинскиот спор сè уште трае.

Општо е познато дека Аркан бил страствен колекционер на скапоцени часовници, но и накит и скапоцени камења.

Отстранети вредности за време на бомбардирањето

Приказната пред бомбардирањето на СР Југославија во 1999 година зборува многу за богатството на Аркан.

- Жељко слушна дека и неговата куќа е прогласена за легитимна цел во бомбардирањето. За секој случај, тој одлучи да отстрани скапоцености и некои други работи од вилата. Толку многу што било однесено со неколку кутии во различни делови на Белград - вели Михајло Улемек, полковник на поранешната српска доброволна гарда и пријател на Аркан

- Ако сакаше да добие вредно парче, Ражнатовиќ не бираше цена. Тоа го знаеја и криминалци кои крадеа во странство, па со задоволство дојдоа кај него и му ја понудија својата стока. Не знам што се случи со тој скапоцен накит на крајот - вели извор за српски Телеграф кој сакаше да остане анонимен.

Станови и продавници оставени на децата 

За време на неговиот живот, Ражнатовиќ напишал тестамент во кој му оставил на својот син Михајло стан во улицата Паунова во Бањица и бар во Чумичево сокаче. Тој го донираше и го прилагоди барот во Дедиње на неговата ќерка Анжела од неговиот втор брак. Борислав Пелевиќ, кум на Аркан, претходно за српски Телеграф изјави дека Ражнатовиќ ја препишал куќата замок во Дедиње на неговата сопруга Светлана- Цеца на почетокот на бракот. Оваа куќа сега се проценува на 10 до 20 милиони евра.

Друга голема страст на Жељко беа уметнички слики. Неговиот близок соработник Павле Стевовиќ еднаш рече дека во колекцијата на Аркан има 84 уметнички дела, од кои некои се непроценливи.

- Неговата куќа изгледаше како музеј. Имаше дела од Сава Шумановиќ, Паја Јовановиќ, Петар Лубарда, па дури и дела од Франциско Гоја, шпански сликар. Тој поседуваше вкупно 84 слики - рече Стевовиќ посочувајќи дека едно ремек дело имало вредност и од 10 милиони долари.

Сепак, судбината на уметничките дела остана непозната.

Таен бункер

За богатството на Аркан се зборуваше и во акцијата „Сабја“ по атентатот врз Српскиот премиер Зоран Џинѓиќ. Тогаш беше извршен претрес во куќата во која живее Цеца Ражнатовиќ, а полицијата пронајде бункер под базенот во кој беше откриено складиште за оружје.

Трезорот во Комерцијална банка празен

Кога се утврди дека Жељко Ражнатовиќ изнајмил сефови 99 и 231 во Комерцијална банка, се проширија гласини дека внатре има огромно богатство. Сефовите беа насилно отворени на 27 јануари 2014 година, бидејќи не им беа пронајдени клучевите. Излезе дека се празни.

- Се шпекулираше дека не само арсеналот, туку и златото, накитот и другите скапоцености биле во тајност. Наводно сето тоа било попишано, но подоцна таа трага е изгубена и повеќе не се појавува во весниците - вели соговорник на српски Телеграф.

Она што е несомнено е дека Ражнатовиќ не сакал да остава напишани траги зад себе, така што нема точен запис за неговото богатство.

- Жељко не сакаше да си има работа со администрација. Тој секогаш гледаше да го избегне тоа. Кога купил куќа на улицата Јутице Богдана, ѝ дал пари на неговата сопруга Наталија Мартиновиќ и таа куќа била во нејзина сопственост. Тој го стори тоа само за да не мора да се замара со документи - вели Михајло Улемек.

Павле Стевовиќ (63), поранешен финансиски директор на сите компании на покојниот Аркан, даде изјава пред судот во Нови Сад, во која за прв пат, по многу години, откри дека Аркан имал во сеф кој го чувал во ФК: Обилиќ  дури 20,9 милиони марки во кеш, како и торба полна со накит, дијаманти и скапи часовници. Кај кого завршија, никој не знае!!!

Кој беше Аркан

- првпат уапсен во Италија во раните седумдесетти години за кражба

- беше уапсен во Белгија во 1974 година за грабеж на банка

- избега од затвор три години подоцна

- уапсен во Холандија во 1979 година, избега во 1981 година.

- наводно работел за УДБА

- Во 1990 година, тој ја основа паравоената формација Српска доброволна гарда и замина во Хрватска

- Ражнатовиќ беше на бојното поле до крајот на војната

- зборуваше најмалку три светски јазици и мина најмалку десет години во затвор

- беше убиен на 15 јануари 2000 година во хотелот „Интерконтинентал“

- за време на неговата смрт, тој беше лице од црвената потерница на Интерпол и гонењето на Хашкиот трибунал

- 3,5 карати дијамантски прстен за кој беше верена Цеца

- Пејачката имала 22 години, а Аркан 43 кога се венчале

- Цеца имала 26 години кога нејзиниот сопруг бил убиен

- 2 сефови на Жељко Ражнатовиќ пронајдени празни

Извор: Република.рс