Дали е ова најубавиот автомобил во историјата на човештвото?

Гледајќи ги следните 100 години, секој РолсРојс ќе биде уникатно уметничко дело. Облик, големина и силуета. Новиот Rolls-Royce 103EX е прво возило на автомобилскиот бренд  и отелотворува само една од бескрајните можности што чекаат во иднина.

Ова е персонализирана икона за иднината, обезбедувајќи засолниште на смиреност во сè побрзиот свет. 

Се работи за прототип, ремек дело кое до сега не е видено никогаш. Направен е да биде возило достапно за идните генерации, но не е исклучена можноста да почне да се произведува и сега.

Долга е скоро 20 метри, има простран, луксузен „салон“ со свилениседишта опкружени со детали од луксузнотодрво Макасар. Нема управувач или контроли - целата кабина е посветена на удобност и перфекција.

Стаклената шофершајбна нуди огромен панорамски поглед додека големLED дисплеј стои на спротивната страна од патничката кабина на седиштата.

И гумите имаат невероатна заштита. Осветлување што проектира е од под вратата, создавајќи виртуелен црвен тепих.

Користи електрична енергија, но како хипер-футуристички концепт, нема конкретни детали за тоа како функционира електричниот погон. 

Електричните мотори се сместени во центрите на тркалата или под подот за да се оптимизира просторот на кабината. Неговата брзина е 300 км. на час.