Дали некогаш сте пиеле кафе со бибер: Кога ќе слушнете за што е добро, ќе го подготвувате секој ден

Зошто вреди да се проба овој необичен пијалак, ви откриваме во продолжение

Ако сакате да пиете кафе, тогаш треба да му додадете состојка која ќе ве направи посреќни.

Традицијата за додавање црн бибер во кафето настанала пред многу векови, кога арапските трговци размислувале да ги пржат зрната кафе со бибер за да го задржат вкусот и мирисот подолго. Подоцна се покажало дека освен што го „зачувува“ вкусот на кафето, биберот може да му донесе и големи придобивки на организмот.

Дали знаете во што е тајната? Едноставно е. Комбинацијата на кафе и црн бибер го стимулира производството на „хормонот на среќата“.

Комбинацијата на кафе и бибер го стимулира производството на хормонот на среќата серотонин , а во исто време содржи минимална количина на калории. Пеперинот (активната состојка на биберот) ги забрзува метаболичките процеси и обезбедува ефикасна детоксикација на организмот - препорачуваме на сите кои сакаат да ослабат да посветат посебно внимание на овој пијалак.

Покрај црниот бибер, во кафето може да се додаде црвен чили бибер. Биберот ќе додаде повеќе вкус, додека чилито ќе му даде на пијалакот поголема острина. Експертите не им препорачуваат такво кафе на луѓе кои страдаат од гастроинтестинални заболувања - биберот може да стане премногу силен надразнувач за воспалените мукозни мембрани.

Состојки: четири лажички мелено кафе, половина лажичка мелен бибер, прстофат цимет, морско оревче по вкус

Подготовка: Измешајте ги сите состојки, истурете 0,5 ml вода и варете додека не се појави пена.

Фото: freepik