Дури и некои помали станови би се срамиле од овој џип: ЅВЕРОТ наречен Rhino GXExecutive

Овој теренец од Калифорнија е долг скоро 6 метри, а до него, Range Rover изгледа мал ...

Дури и некои помали станови би се срамиле од ова возило, производ на специјализирани автомобили на САД. За оние чии луксузни теренци не се доволни, постои на Rhino GXExecutive. Овој американски „ѕвер“ е долг 6 метри, но има само 4 места. Ентериерот е навистина сензационален, со комфорни кожни седишта во предниот дел, огромен простор помеѓу возачот и совозачот, голем ЛЦД во средината на кабината и помал, преносен еден подолу.

Задното седиште се состои од две исклучително удобни седишта, со 40-инчен екран кој ја одделува предната кабина од задниот дел. Звучното поврзување се решава со инсталирање на домофон, а сите опции се контролираат од екранот на допир лоциран во продолжението на рачката помеѓу седиштата.

Екстериерот на овој „автомобил“ навистина потсетува на некоја воена машина. Од „опремата“ има влечен бар од предната страна, резервно тркало на задниот дел, гуми од 38 инчи, рефлектори на покривот, итн.

„Ѕверот“ е придвижувано од 6,7-литарски турбо дизел V8 или 6,8-литарски природни аспирирани бензински мотори V10. Доаѓа исклучиво како шестстепен автоматски и со погон од 4 х 4. Овој теренец е буквално за многу богатите кои тотално сакаат сите да го видат. Неговата цена е 239.000 американски долари.