ЕП 2024 Суперѕвездата е родена - Ламин Џамал: Но кој го држи во раце како бебе?

Во саботата, на 15 јуни, на првиот ден од турнирот во Германија, тој влезе во фудбалската историја како најмлад играч кој настапил на едно европско првенство, со 16 години и 338 дена.

Во вторник, 9 јули, тој влезе во историјата на европските фудбалски првенства како најмлад стрелец со 16 години и 362 дена. И тоа каков.

Ламин Џамал, младиот фудбалер на Барселона, во полуфиналниот натпревар на Европското првенство во Германија против Франција, постигна еден од оние голови кој го издржува тестот на времето, гол за кој ќе се зборува со децении.

Тоа момче пред една година постигна речиси идентичен гол, исто така во полуфиналето на ЕП, исто против Франција, само што тоа беше натпреварување за играчи до 17 години.

Да се ​​потсетиме на некои слични голови кои останаа длабоко врежани во сеќавањето на фудбалските фанови.

Пенал на Антоњин Паненка на ЕП во Белград 1976 година, волеј на Холанѓанецот Марко ван Бастен на ЕП 1988 година, голот на Англичанецот Пол Гаскојн на ЕП 1996 година или на Чехот Карел Поборски на истиот турнир.

Рамо до рамо со нив е голот на Ламина Џамал.

Шпанија губеше со 1:0, но Џамал ​​испиша историја со брилијантниот удар надвор од шеснаесетникот кој ја изврти топката во горниот агол од голот на Франција.

Се роди суперѕвезда“, изјави поранешниот англиски напаѓач Гери Линекер, сега водител на Би-Би-Си.


„Тоа беше моментот на натпреварот, можеби и на целиот турнир.

„Просто неверојатно“, воодушеви поранешниот англиски напаѓач Алан Ширер.

„Ние зборувавме за него во текот на целиот турнир и за тоа колку е неверојатно млад. Она што го направи е едноставно неверојатно“.

Голот, на кој навивачите во минхенската Алијанц Арена и ширум светот го задржуваа здивот додека се повторуваше во забавена снимка, остави уште посилен впечаток поради моментот во кој беше постигнат.

Тоа беше во време кога Франција водеше во полуфиналето на еден голем турнир.

Тоа беше момент на голем притисок, но Џамал ​​го играше како со другарите на училишното игралиште.

Ах, да. Момчето донесе и домашна задача да ја реши во текот на денот за одмор на ЕП, бидејќи не треба да заостанува во училиште.

Ова момче не покажа знаци на нервоза на ниту еден натпревар на турнирот на кој игра постар - и многу постар - од него.

Уште повеќе, тој секогаш се смешка и се шегува со соиграчите додека тие тренираат, а таа самодоверба ја пренесе на теренот.

Видовме момент на генијалност“, изјави селекторот на Шпанија, Луис де ла Фуенте за голот на Џамал.

Колку и да беше брилијантен голот на Џамал, тренерот Де ла Фуенте направи маестрален потег бидејќи покажа голема верба во младите играчи. Не само Џамала.

Сите ние мораме да се грижиме за него“, вели тој. Би сакал да работи со истото смирение и да не полета, да остане на земја, да продолжи да учи.

Во сабота на 13 јули, ден пред финалето на ЕП во Германија, Џамал ​​ќе наполни 17 години.

Тој вели дека се што сака за роденден е: „Победи, победи, победи и победи“ во финалето.

Но најмногу од се, ова стана вирално. Кој го држи во раце како бебе? па Лионел меси. Дали е тој новиот Меси???