Еве каква машина се крие во ASTON MARTIN DBX

Aston Martin DBX ќе биде првиот џип на добро позната британска компанија ...

Пред неколку месеци добивме преглед на тоа како би изгледал овој автомобил и мора да признаеме дека многу ни се допаѓа. Неговиот стабилен и моќен изглед појасни дека станува збор за сеопфатно возило кое ќе може да ги надмине сите пречки и ќе им обезбеди на возачите и патниците удобно и безбедно возење.

Сепак, она што многу неинтересираше е кој мотор ќе се претстави во оваа новина. Сега компанијата Астон Мартин конечно одговори на тоа прашање и рече дека моделот DBX ќе има моќен 4.0 литарски V8 мотор кој ќе произведува 542 коњски сили. Ова значи дека овој автомобил ќе има повеќе коњски сили од моделите Vantage и DB11, што ќе го израдува секој што сака да поседува моќни автомобили.

Иако деталите за забрзување и максимална брзина сè уште не се откриени. Компанијата „Астон Мартин“ веќе неколку месеци ја тестира добро познатата патека Нурбургринг, и откри дека патеката DBX е заокружена за помалку од 8 минути, што ја прави прилично брз и ја категоризираше Mercedes AMG GLC 63 S серијата, која исто така има и 4.0-литарски V8 мотор.