Еве кој е најбрз F1 возач на сите времиња

Организацијата на Ф1, во соработка со веб- сервисот Амазон, спроведе истражување и откри кои се најбрзите возачи на овој спорт на сите времиња ...

Иако многумина мислат дека Луис Хамилтон е најдобриот досега и дека ќе ги сруши сите рекорди, не е точно дека тој е најбрз. Истражувањата ги користат алгоритмите од сите квалификации од 1983 година, а од друга страна ги отстрани релативните перформанси на автомобилите од оваа равенка. Така, се добиени вистинските брзини на возачите во однос на автомобилите што ги возеле.

На прво место се најде легендарниот Аиртон Сена, кој ја освои титулата најбрз Ф1 возач на сите времиња.  На второ е уште една легенда, Михаел Шумахер, кој според истражувањето е за 114 илјадити побавен од Сена. Хамилтон беше само на третото место, бидејќи го има досега најдобриот автомобил од сите возачи.

Младиот Макс Ферстапен беше на четвртото место, а потоа следуваа Фернандо Алонсо, Нико Розберг, Чарлс Леклерц, Хаики Ковалаинен, Јарно Трули и Себастијан Фетел.