Фаучи: Непоколебливиот гениј го предвидува крајот на пандемијата

Тој е непоколеблив, тивок и единствен

Ако д-р. Ентони Фаучи кажува нешто, паметните Американци ќе слушаат. Додека коронавиусот го нарушува секојдневниот живот ширум светот, Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести на САД, стана доверлив глас во САД за одвојување на фактите од измисленоста.

Стравот и збунетоста пред епидемиите не е ништо ново за Фаучи, кој повеќе од 30 години владее во услови на борба против СИДА, САРС, МЕРС, ебола, па дури и во искуството на нацијата со биотероризам - напади на антракс.

„Чувствувам голема доверба во безбедноста и ефективноста на оваа вакцина и сакам да ги охрабрам сите што имаат можност, да се вакцинираат, така што ќе имаме заштита во оваа земја што ќе стави крај на оваа пандемија“, рече Фаучи уште пред да се вакцинира со новата вакцина притив ковид- 19 во клиничкиот центар „Бетседа“ во Мериленд.

Политичките шефови на Фаучи, од Роналд Реган до Доналд Трамп, му дозволија да објасни затоа што е искрен и разбирлив и успева да преведе сложени медицински информации на секојдневен јазик без да ги преувеличува или минимизира.

Врвниот владин експерт за инфективни болести, (79), и самиот е во ризична демографска група за инфекција со коронавирус, но работи нон-стоп и спие само неколку часа. Тој е малку скептичен од сите приказни за вирусот и минува часови во вести и во забавна програма на телевизија и на Интернет.

Сепак, неговата виталност и пркоси на неговата возраст и тој му ја припишува заслугата на вежбањето, вклучително и трчањето.

Фаучи стана претставник на кого администрацијата на Трамп му се обрати, бидејќи, како што покажуваат анкетите, американските граѓани му веруваат. Највисокиот научник отворено рече дека ситуацијата со пандемијата на коронавирусот ќе се влоши и тој ја критикуваше сојузната влада за одредени аспекти на нејзиниот одговор.

Детство

Фаучи е роден во Бруклин на Бадник 1940 година во семејство со италијанско потекло. Претседателот Џорџ В. Буш, кој го награди Фаучи со претседателски медал за слобода во 2008 година, истакна дека како момче ги покажувал карактеристиките на независноста: во населбата полна со навивачи на Бруклин Доџерс, Фаучи навиваше за Јенки.

Тој стана шеф на Националниот институт за алергиски и заразни болести во 1984 година, кога нацијата беше во криза поради СИДА-та. Тој потсетува на огромната фрустрација поради грижата за пациентите кои умираат во болницата на Националниот институт за здравство (НИХ) на кои немаше што да им понуди.

Во 1990 година, кога активисти против СИДА упаднаа во НИХ во знак на протест за, како што рекоа, рамнодушноста на владата, Фаучи ги донесе на преговарачка маса. И тој помогна во обликувањето на иницијативата на Трамп за искоренување на СИДА-та во САД.

Иако ја помина својата кариера во влада, Фаучи, се чини, не ја изгуби својата хуманост и ова делумно може да го објасни неговиот успех како комуникатор.

За време на епидемијата на ебола во 2014 година, многу Американци се испаничиле кога една американска медицинска сестра била заразена од пациент, патник од Западна Африка. Еболата може да предизвика смртоносно крварење.

Фаучи се спротивстави на овие стравови давајќи личен пример. Кога државната болница ја отпушти таа медицинска сестра, тој не само што рече дека не е заразна, туку и ја прегрна за да докаже дека не е загрижен.

Шест години подоцна, тој е повторно во првите редови на научните напори да се бори против дезинформациите и да ја објасни пандемијата на коронарниот вирус, дури и кога тоа значи несогласување со претседателот.

Фаучи користи метафора од еден од најбрзите спортови за да ја опише својата стратегија во врска со епидемијата: „Вие не лизгате кон местото каде што е тој, туку кон местото каде што ќе биде“, рече тој пред Комитетот на Претставничкиот дом.

Во исто време тој се залага за сузбивање, за да се спречи ширењето на вирусот, за ублажување, за да се провери штетата кога е присутна во заедницата, тековните напори да се зголемат тестирањата и долгорочната и краткорочната наука, да се развијат третмани и уште повеќе вакцини. Тој се надева дека динамичен одговор ќе ја донесе нацијата таму каде што ќе заврши.

Фаучи за Си-Ен-Ен пред извесно време изјави дека оваа пандемија на крајот може да убие меѓу 100.000 и 200.000 луѓе во САД ако не успее ублажувањето. и дека веројатно ќе заврши во 2022 година.

– Ако го придобиеме огромното мнозинство од оние 80 до 90 милиони луѓе кои не се вакцинирани, кои се колебаат да се вакцинираат или немале можност, се надевам дека ќе воспоставиме контрола следната пролет, изјави Фаучи.