Фудбалската ѕвезда: И по четврти пат позитивен на коронавирус

Во Италија и низ целиот континент се крена многу прашина кога се прошири веста дека фудбалерот на Јувентус, Пауло Дибала, сепак е позитивен за вирусот КОВИД-19. Да потсетиме, Аргентинецот беше тестиран позитивен за прв пат пред повеќе од еден месец, на 21 март.

Вестите ги изненадија и медиумите во Торино заради тоа што веста стигна одШпанија. Дибала се наоѓа во неговиот стан во Торино, каде е во изолација повеќе од еден месец. Се тврди дека веста за континуираното присуство на коронавирусот ја пренел весникот Ел Шарингито де Југонес, дознавајќи од некој од околината на Дибала.

Вистина е

Многумина веднаш ќе помислат дека вистината е различна од вестите, но не, Дибала сепак има коронавирус во своето тело. За разлика од неговите соиграчи, Ругани и Матуиди, тестови беа негативни, Јувентус тивко потврди дека неговата ѕвезда сепак е позитивна.

Сепак, спортскиот весник во Торино известува дека има промена. Пред две седмици, Дибала им извести на своите Аргентинци за проблеми со недостаток на здив и постојан замор. Такви проблеми сега нема и се чувствува здрав иако неговото расположение и на свршеничката Ориана Сабатини веќе најдобро.

Се чини дека Дибалу сега води битка со нервите. Додека неговите соиграчи полека се подготвуваат за заеднички тренинг, тој сè уште е во изолација и сигурно ќе треба подолг период за да се врати во конкурентна форма.