Го пијат и лекарите: Пијалак со најсилно антивирусно и антибактериско дејство

Лимонот долго време се користи во народната медицина. Добро е познато дека ова овошје е полно со витамин Ц и дека е одлично за зајакнување на имунитетот. Ако од лимон се направи чај, целиот организам ќе се прероди. Овој пијалак е полн со витамини и минерали, а покрај тоа е многу вкусен и освежувачки.

Му помага на телото да се бори против настинки, го намалува ризикот од рак, ја чисти крвта, го зајакнува имунитетот, има антивирусно и антибактериско дејство, го олеснува варењето на храната, ги смирува нервите и срцето, го намалува високиот крвен притисок, а исто така помага и при ревматизам.

Некои експерти тврдат дека чајот од лимон е помоќен во борбата против ракот отколку некои лекови. Докажано е дека им користи на луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни болести и висок холестерол. Овој пијалак исто така го намалува нивото на шеќер во крвта, па затоа се препорачува за дијабетичари.

Овој чај позитивно влијае на гастроинтестиналниот тракт. Добар е и против киселина и надуеност. Антиоксидансите од лимон се борат против слободните радикали кои предизвикуваат стареење на кожата, па затоа е одличен сојузник за младешкиот изглед. Дејствува и како диуретик, го стимулира производството на урина и на тој начин го чисти уринарниот тракт. Покрај тоа, ја намалува можноста за запек. Антисептичките својства на лимонот ги убиваат сите лоши бактерии во устата.

Ги исфрла насобраните токсини

Лимонот му помага на организмот да ја врати природната рамнотежа на pH, но има и позитивно влијание врз работата на црниот дроб. Една чаша на ден од овој пијалок ги исфрла сите насобрани токсини.

Ги согорува масните наслаги

Друг плус на овој пијалок е неговата моќ на согорување на маснотиите. Лимонот содржи пектин, што е докажано дека ги разградува масните наслаги.

Чајот од лимон може да се подготви на 2 начина:

Чај од лист од лимон

Потребни состојки:

-1 литар вода

- 5 - 6 свежи лисја непрскан лимон

- мед

Начин на подготовка:

Ставете ги лисјата од лимон во вода и варете ги 5 минути и оставете да се изладат. Засладете со мед по желба.

Доколку немате лисја од лимон, овој чај можете да го направите од самиото овошје-лимон.

Потребни состојки:

- 6 лимони

- половина литар вода

- мед

Начин на подготовка:

Исечете го лимонот на 6 еднакви делови и ставете го во тенџере во кое претходно сте ставиле 0,5 литри вода. Се вари 3 минути и се остава да се излади 10-15 минути. Потоа извадете го лимонот од водата, и истурете ја топлата вода со лимонот во чашата за чај. За подобар вкус, додадете мед.


Извор: srbijadanas