Имало само 10 недели кога му починало бебето: Потресната страна на Илон Маск

Фото: Tanjug/AP

Бизнисменот Илон Маск (1971) привлече големо внимание во јавноста во последниве години, благодарение на неговите амбициозни планови и иновативни компании.

Еве неколку нагласи од неговата богата кариера:

-Во 1983 година, Маск го продаде кодот за својата прва видео игра за 500 долари. Имаше само 12 години.

-Во 1999 година, тој ја продаде својата компанија Compaq, ZIP2, за 341 милиони долари.

-Во истата година, тој ја основа компанијата x.com од која се појави PayPal. Подоцна тој ја продаде компанијата на eBay за 1,5 милијарди долари.

-Во 2002 година, тој ја основаше SpaceX, компанија специјализирана за комерцијални летала.

-Во 2003 година, тој беше ко-основач на Tesla Motors, компанија што произведува електрични возила.

-За време на големата финансиска криза, Маск речиси остана без Тесла и Спејс Икс.

-Амбиција на Маск е да изгради колонија на Марс, а тој исто така планира да изгради супер брз воз „Hyperloop“ кој би го поминал растојанието од Лос Анџелес до Сан Франциско за половина час.

-Неговото прво дете почина од синдром на ненадејна смрт

Станува збор за дете од првиот брак со Џастин Маск - бебето имало само 10 недели. Подоцна, двојката доби близнаци преку вештачко оплодување, а потоа и тројки. Елон и Џастин се разведоа во 2008 година по 8 години брак.

-Се ожени двапати и двапати се разведе од втората сопруга