Ја продаде Ајфеловата кула- И ТОА ДВА ПАТИ: Најголемиот американски измамник во историјата

Виктор Лустиг беше еден од најопасните луѓе во Америка. За време на долгогодишната работа со криминалот, неговите маестрални трикови и шеми за брзо богатство, ги погодија Соединетите држави и остатокот од светот силно во 20-тите години на минатиот век. Во Париз, тој успеа двапати да ја продаде Ајфеловата кула.

Лустинг беше уапсен по маестрално извршена операција за фалсификување на банкноти, која беше толку голема што се закануваше дека ќе ја разниша американската економија. Судот во Њујорк го осуди на 20 години затвор.

Тој не бил како другите осуденици на бродот кон затворот Алкатраз. Бил облечен како филмска ѕвезда, имал речиси воодушевувачки шарм, зборувал пет јазици и успеал да го избегне законот.

„Жунал Милвоки“ го опишува како лик од книга. Еден од агентите на тајните служби напишал дека Лустинг е „недофатлив како облак чад од цигари“ и „шармантен како сон на млада девојка“.

„Њујорк Тајмс“ напиша дека тој не е еден од оние луѓе кои би ползеле за пари и дека наместо да биде театрален, тој секогаш бил резервиран, достоинствен човек.

Човек без име

Лажното претставување беше на самиот врв на списокот за измами на Лустиг.

Тој користел 47 лажни имиња и имал десетици лажни пасоши. Тој создаде таква густа мрежа на лаги што неговиот вистински идентитет и денес е сè уште голема мистерија. Во документите на Алкатраз се вели дека затворските службеници го повикале под името „Роберт Б. Милер“, што е само еден од неговите псевдоними.

Лустиг тврди дека потекнува од аристократи кои поседувале замоци низ цела Европа, но новооткриените документи покажуваат нешто сосема друго.

На сослушувањето, тој рече дека дошол од Австро-Унгарија, на 4 јануари 1890 година, од село лоцирано во областа на денешната Чешка. Тој се пофали дека неговиот татко е градоначалник. Неодамна откриените документи од затворот велат дека Лустиг изјавил дека неговите родители биле најсиромашните селани кои го одгледувале во мрачна куќа направена од камен. Тој тврдеше дека мора да украде за да преживее, но дека крадел само од богатите и алчните.

Повеќе информации за неговото детство може да се најдат во разни вести за криминал во тоа време. Лустиг започнал како ситен крадец, за подоцна да стане провалник. Според некои трудови, тој ги усовршил сите игри со карти.

Патниците од прва класа на прекуокеанските бродови станале негови први жртви. Набргу по пристигнувањето во Соединетите држави, на крајот на Првата светска војна, Лустиг стана познат на детективите од скоро 40 американски градови.

Неговата најуспешна измама беше римска кутија со пари. Тоа беше мала кутија направена од кедар, со ролери и бронзени броеви. Лустиг тврдеше дека на овој начин може да ги копира парите со помош на радиум. Тој бил вклучен во фалсификување на коњските трки и градежни инвестиции. Така стана непријател на државата и милионер.

„Ајфеловата кула мора да се сруши“

Потоа, во 1925 година, тој смисли измама што експертите ја нарекуваат голема „продавница“. Лустиг пристигна во Париз во мај истата година. Тој остана во хотелот де Крилон, кој е близу до Плас де ла Конкорд. Потоа, претставувајќи се како официјален претставник на француската влада, тој контактираше со претприемачи од металната индустрија. Ги покани во хотел на состанок.

„Поради грешките на инженерите, скапите поправки и политичките проблеми, не можам да разговарам, рушењето на Ајфеловата кула е обврска“, наводно им кажал во хотелската соба.

„Кулата ќе биде продадена на најдобриот понудувач“, објави Лустиг и на тој начин ги победи претприемачите, а понудите само се редеа. Ова беше измама што Лустинг не ја стори само еднаш.

Победа во тајната служба, но не долго ...

Во мај 1935 година, Лустиг конечно почувствувал нечија рака на рамо на улица во Њујорк. Гласот нареди: „Рацете горе“.

Тоа беше победа за тајната служба, но не долго.

Уште во септември, Лустиг избега од притвор во Менхетен. Тој направи јаже од постелнината, помина низ решетките на прозорецот. Кога група минувачи застанаа таму, тој се преправаше дека ги мие прозорците. Потоа се качи на нозе, се поклони пред публиката и побегна.

Денови во Алкатраз

Кога пристигна во Алкатраз во 1936 година, чуварите детално го претресоа. Со текот на времето, тој се разболел, па затоа имал 1.192 медицински барања и 507 рецепти. Додека чуварите мислеа дека блефира, тој почина од компликација на пневмонија.

Неговиот идентитет никогаш не беше откриен, а историчарот Томаш Андел, кој бараше биографски податоци во родното место на Лустиг, заклучи дека нема докази дека тој некогаш се родил.