Јуриј Випс суспендиран поради расизам: Најголемите надежи во Формула си ја завршуваат кариерата неславно

Естонецот Јури Випс, резервниот возач на Ред Бул, е суспендиран поради расистичка навреда што ја употреби за време на преносот додека играл видео игра.

„Ред Бул Рејсинг го суспендираше помладиот возач Јури Випс од сите должности со моментален ефект додека ги чекаме резултатите од целосната истрага за инцидентот“, се вели во соопштението.

„Како организација, ние ја осудуваме злоупотребата од секаков вид и имаме нулта толеранција за расистички јазик и однесување во нашата организација.

По тој повод, Естонецот на социјалната мрежа Инстаграм проговори за навредливиот говор кој го употребил за време на преносот.

„Овој речник е целосно неприфатлив и не ги опишува вредностите и принципите до кои се придржува. Длабоко жалам за моите постапки и ова не е пример што сакам да ме следи. Целосно ќе соработувам со истрагата“, напиша тој.

Естонецот дебитираше во Формула 1 за време на овогодинешното шпанско ГП, а моментално е активен Формула 2 возач во кој вози за Големата награда на Хајтек.

Тој е на седмото место во генералниот пласман.

View this post on Instagram

A post shared by Jüri Vips (@juri_vips)