, ,

Кафе или алкохол: Што пијат секое утро најуспешните луѓе на светот?

Што мислите, дали богатите луѓе припремаат здрави напитоци или пијат жестоки пијалоци рано наутро?

Луѓето како Елон Маск и Бил Гејтс служат како инспирација за многумина, бидејќи тие се личности кои си ги оствариле своите најголеми соништа и цели и кои успеале во животот да направат огромно богатство. Поради тоа милиони други луѓе сакаат да ги копираат нивните постапки и сакаат да го прават она што тие го прават, па така добро внимаваат на тоа што јадат и пијат.

Овој пат одлучивме да ви покажеме што пијат најуспешните луѓе на светот веднаш штом ќе се разбудат и верувајте ни дека ќе бидете изненадени.

1.  Бил Гејтс

Бил Гејтс изјави дека неговиот прв утрински пијалок е диетална Кока Кола без која не може да му започне ниту еден ден. Тој исто така кажа дека во текот на еден ден тој пие од 3 до 4 лименки.

2.  Хауард Шулц

Директорот на „Старбакс“ компанијата, своето утро го започнува така што пие доза свежо кафе кое го псрема во посебен еспресо апарат.

3.  Барак Обама

Бившиот американски претседател на Америка откри дека не е љубител на кафе и дека во раните утрински часови сака да се напие зелен чај или чаша свежо цеден сок од портокал.

4.  Елон Маск

Елон Маск признава дека без кафе не може да функционира, така да пие кафе веднаш штом ги отвара очите.

5.  Џек Дорси

Директорот на „Твитер“ рече дека не сака било какво кафе, туку има посебен апарат и свежо кафе кое го увезува, па така го спрема своето утринско кафе.

6.  Антони Бурдан

Познатиот готвач и водител изјави дека не е зависник од кафе, но сака понекогаш да се напие и се труди секое утро да пие различен вид на кафе, бидејќи тоа го смирува и ги унапредува неговите сетила за лирис и вкус.

7.  Мајкл Корс

Мајкл Корс вели дека не е љубител на кафето и сличните напитоци, но дека е опседнат со ледените чаеви, така да то е неговиот омилен пијалок кој го пие наутро, но и во текот на денот.