Како Талибанците успеаја да ја победат најновата и најнапредната воена технологија? Сега преговараат и се на позиција, а тоа им дава предност

Враќањето на Талибанците на власт во Авганистан, исто така, го означи крајот на ангажманот на американските воени трупи, како и силите на меѓународната коалиција. Очигледниот дипломатски пораз на Америка, кој со сојузничките земји не успеа да овозможи транзиција на Авганистан и општеството таму во модерните времиња, исто така, го поставува прашањето: Како Талибанците успеаја да ја победат најновата и најнапредната воена технологија?

Повеќето историчари денес веруваат дека децениската војна во Авганистан придонесе најмногу за падот на Советскиот Сојуз. Иако Советите немаа многу причини да се вклучат во оваа земја, тогашното комунистичко раководство бараше меѓународен ангажман, како и досега во Либија и Куба. Студената војна во голема мера беше во тек, а кон крајот на 1970 -тите беше очигледно дека САД и земјите од НАТО почнаа технолошки да напредуваат далеку пред земјите од СССР и Варшавскиот пакт.

Масовни убиства поради мрачни проценки

Војната официјално заврши во 1989 година, без јасна цел и причина зошто се водеше. Михаил Горбачов, тогашниот советски лидер, претстави мировен план за таа зима, кој беше делумно поддржан од меѓународната заедница. Руските војници конечно успеаја да си заминат дома, околу половина милион локални жители беа убиени во војната, а уште два милиони беа раселени. Околу 12.000 советски војници беа убиени, а други 35.000 беа тешко или лесно ранети. Една година подоцна, Советскиот Сојуз се распадна.

Беше сончев ден на 22 септември 2019 година. Недела во мало село во провинцијата Хелманд, и група од околу сто луѓе се подготвува за свадбената поворка, со традиционални обичаи. Прославите беа прекинати малку подоцна истиот ден, со напад на два беспилотни летала на американското воздухопловство, кои летаа како поддршка на владините сили. Биланс - 40 мртви, претежно жени и деца, а 28 повредени.

Причина за нападот беше куќата во која се одржа венчавката - локалните „доушници“ дадоа лажни информации дека куќата била искористена за обука на талибански борци. Подоцна истиот ден, беа заробени 22 талибански борци, 14 од нив беа убиени, но во село оддалечено триесетина километри.

Целта која трае една деценија е „да ги донесеме момчињата дома“

Ова не е единствениот ваков инцидент - всушност, такви „грешки“ беа вообичаени во Авганистан во изминатите две децении. Сличен инцидент се случи во 2008 година, кога американски напад со беспилотни летала во провинцијата Нангархар уби 47 цивили. Тоа беше и свадбена прослава.

Аналитичарите и воените експерти го оценуваат американскиот ангажман во Авганистан како целосно фијаско. Сепак, претседателот Џорџ В. Буш вети дека „ќе ги донесе момчињата дома“ (Донеси ги нашите момчиња дома, термин што се користи од ангажманот на САД во Европа за време на Втората светска војна, а исто така се користи и за време на Виетнамската војна). „Ќе ги вратиме нашите војници дома во следните две години“, рече Буш Помладиот во 2007 година. Помина повеќе од една деценија од тоа повлекување.

Од друга страна, меѓународните експерти со години предупредуваат за кревката ситуација во целиот регион и дека повлекувањето на војниците мора да биде придружено со зајакнување на домашните владини сили. Ова беше „фрлено во вода“ од претходниот претседател Доналд Трамп, кој пред изборите во 2020 година најави повлекување на сите војници до крајот на годината, а во тоа го следеше и неговиот наследник Џо Бајден.

Сомнителна „улогата на светскиот полицаец“

Американците и просечниот гласач во Соединетите држави веќе долго време имаат доволно авантури на нивната земја низ целиот свет. Америка е во Ирак од почетокот на 1990 -тите и Џорџ В. Буш постариот. Борбата и војната против тероризмот, по настаните од 11 септември 2001 година, ги вратија САД, како и сојузничките земји, назад во Ирак и Авганистан. Иако беа потрошени речиси 250 милијарди долари преку различни воени и цивилни проекти, резултатите недостасуваа. Експертите проценуваат дека се потрошени повеќе од 2.300 милијарди долари за „Војна против теророт“ за две децении.

Дали се исплатеше, или донесе политички „поени“ за неколку администрации? Американските воени експерти и конзервативци од Студената војна веруваат дека ангажирањето на сојузниците на САД и НАТО е единствениот начин да се зачува мирот и стабилноста во кризните региони. Како што се очекуваше, Кина и Русија ги оценуваат таквите ангажмани (и авантури) како обид за „улога на светски полицаец“.

Решителноста на Талибанците и нивната упорност беа посилни од шпионските сателити, беспилотните летала и електронскиот надзор. Мал дел од земјата е покриен со Интернет, а поради екстремно лошиот животен стандард, смартфоните и лаптопите се вистинска реткост. Еден добар дел од земјата е ридско -планински, со многу малку вегетација, а некои делови од земјата изгледаат како површината на Марс. Талибанците научија да користат природни засолништа и пештери за време на војната со Русите, и тие ги користат овие методи на герилска војна во последниве години.

Талибанците користеа и беспилотни летала

Од друга страна, талибанските сили извршија напади во најмалку 11 случаи користејќи мали беспилотни летала, кои беа пренаменети да носат експлозив. Во еден таков напад, загинаа четворица владини војници. Во почетокот на јануари 2018 година, во нападот на американското беспилотно летало RQ-4 Global Hawk, беа убиени 26 команданти и високи офицери на вооружената група Исламска држава на Ирак и Левант (ИСИЛ), вклучувајќи го и Кари Зија ал Шуџа, еден од лидерите.

Шпионски сателити се користат над Авганистан најмалку една деценија, кои се делумно одговорни за неточни и погрешни одлуки за напади со беспилотни летала. Со овие сателити управува американската војска, но и други агенции, како што се НСА и НРО. Еден од нив е сателит со ознака USA 245 (NROL-65), кој е дел од семејството на сателити КХ-11 „Кристал“. Таквите сателити имаат камери со висока резолуција, како и специјални системи за снимање под површината на земјата (LIDAR) и под површината на морето (MISAR). Соединетите држави лансираа 12 такви сателити за време на програмата Клучни дупки, од кои помалку од десет се моментално активни.

Горан Јовановиќ, колумнист, вели дека технологијата на бојното поле покажала малку за време на настаните на Балканот.

„За време на интервенцијата на НАТО во 1999 година, мали дронови беа користени над Србија и Косово, што беше еден од првите случаи кога такви авиони беа користени во војната. Тоа беа претежно француски беспилотни летала „Сагем Кестрел“ и беа користени за извидување на воздухот и разни мерења. Десетина од нив беа соборени или уништени, иако тоа се уште не е признато до ден -денес. Дури и земјоделците ги најдоа на нива. Од друга страна, ниту американските беспилотни летала не се совршени - се сеќаваме само дека Иран собори американско беспилотно летало пред неколку години, па на националната телевизија покажаа како граѓаните се собираат и слават покрај остатоците од авионот “, објаснува Јовановиќ.

„Сакаме само мир“

Меѓутоа, се чини дека најголемиот товар ќе го понесе народот на Авганистан. Многу помлади луѓе дури и не се сеќаваат на времето кога немаше војна. „Ние само сакаме мир, мир, па кој и да е на власт и Талибанците, ни е доста од војна во земјата“, рече помлад жител на Кабул.

Сцените од аеродромот во овој град го обиколија светот последните денови. Илјадници цивили, жени и деца чекаат пристигнување на авиони - кои не доаѓаат - и евакуација од земјата. Многумина од нив имаа сопрузи, татковци или браќа во нивните семејства кои работеа како преведувачи, водичи или во некои американски компании или агенции. Сега, во страв од одмазда и одмазда од Талибанците, тие не избираат начин да избегаат од земјата. Илјадници автомобили и автобуси се упатија на југ кон границата со Пакистан, со надеж дека ќе најдат спас во соседната земја.

Reuters

Извор: AL JAZEERA