„Ќе ти ја испратиме главата на ќерка ти во кутија“: Жан Пол- Белмондо и неговата фатална љубов

Францускиот актер Жан-Пол Белмондо почина на 88-годишна возраст, потврди неговиот адвокат. Ѕвездата од 1960 година, кога неговото лице со карактеристичен зарамнет нос и полни усни се насмевна случајно од екранот во ремек-делото на Годар „До последниот здив“, Белмондо стана поим за францускиот шарм и еден вид секс-симбол.

Неговиот љубовен живот беше бурен и ја запозна жената за која беше подготвен на се на Азурниот брег. Во ресторанот каде што отишол на вечера, сретнал поранешна зајачица на „Плејбој“, Белгијката Барбара Гандолфи, која била 43 години помлада од него. Оваа страсна врска не заврши славно, пишува cdm.me.

Имено, Барбара беше сопственичка на голем број стриптиз клубови и агенција за изнајмување автомобили во Дубаи, а се занимаваше со бројни други бизниси заедно со своето поранешно момче Фредерик Вандервилт, татко на нејзините две ќерки. Таа тврдеше дека работи успешно.


Кога полицијата започна истрага за перење пари во еден од нејзините клубови во Остенде, беше откриено дека Белмондо и позајмил 200.000 евра, па и тој се нашол вмешан во сомнителни финансиски трансакции. За да го одбрани делот на својата девојка, Жан-Пол се обрати до нацијата во 2009 година на француската телевизија и објасни дека нивната врска му донесе голема радост, негираше дека знае нешто за перење пари и нагласи дека Барбара сигурно е невина, пренесува zadovoljna.rs.

„Никој не ме манипулира“, рече тогаш актерот и во љубов истакна дека ниту еден од неговите филмски партнери не може да се натпреварува со Барбара во убавина.

Таа, пак, гордо пред камерата ја покажа својата вила и плакати со Белмондо, со кои ја покрива спалната соба и ја опишува нивната љубов како неконвенционална.

Работите станаа уште покомплицирани кога поранешната сопруга на актерот, Нати, рече дека анонимно и се заканувале дека „ќе и ја испратиме главата на нејзината шестгодишна ќерка во кутија“ и дека мора да побара полициска заштита, за што ја обвини Барбара, која се движи во полукриминална зона., додека Жан-Пол тврдеше дека Нати едноставно била љубоморна и не му дозволувала да ја види нејзината ќерка.


Кога излезе вистината, се покажа дека Барбара се обиде да го изманипулира Белмондо и да земе пари од него, што беше потврдено со тајни снимки од нејзините разговори со Вандервил, во кои таа отворено правеше планови како да го добие имотот на актерот.

Жан Пол во 2012 година објави дека раскинал со Барбара, „затоа што има работи што тој едноставно не може да ги поднесе“, и таа заврши на суд за финансиска измама и трговија со луѓе.

Извор: Габриел БОЈС / АФП

Ознаки